Leśny bank genów gromadzi tkanki polskich zwierząt zagrożonych wyginięciem

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca od ubiegłego roku funkcjonuje Laboratorium Tkanek Zwierzęcych. To właśnie tam trafiają DNA zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt by zachować je dla przyszłych pokoleń.

Cietrzew

Pierwszym projektem, z którym zmierzyli się naukowcy z Lasów Państwowych, jest zachowanie krajowej populacji cietrzewia. Cietrzew to niezwykle rzadki ptak, należący do rodziny kuraków. W Polsce jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt, wpisanym do czerwonej księgi.

Naukowcy walczą o przetrwanie najbardziej zagrożonych ptaków

Zbierane przez naukowców są m.in. pióra, krew i tkanki: miękkie, twarde, skorupki jaj lub inny materiał, z którego możliwe jest wyizolowanie DNA. Próby są odpowiednio opisane, oznaczone i trafiają do przechowania w temperaturze -20˚C. Dzięki programowi z wykorzystaniem najnowszych technologii cietrzewie mają szansę na przetrwanie i cieszenie oczu przyszłych pokoleń Polaków. Leśny Bank Genów zajmuje się również zachowaniem zagrożonych i chronionych gatunków rodzimych roślin oraz uczestniczy w programie ochrony żubra. Przy ośrodku w Kostrzycy znajduje się także Arboretum, czyli ogród, w którym kolekcjonowane są różne gatunki roślin. Zgromadzone na 15 ha kolekcje obejmują ok. 5 000 okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin, opisanych i zbadanych przez LBG.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE