Liberalizacja handlu z Mercosur „odłożona na półkę”?

Liberalizacja handlu UE z krajami Mercosur ważna m.in. dla unijnego sektora wołowiny, zostanie prawdopodobnie przesunięta do wyborów prezydenckich we Francji, które odbędą się w 2012 roku.

Jak informuje FAMMU/FAPA na początku lipca odbyło się w Brukseli spotkanie szefów obu stron negocjujących porozumienie. Oprócz wyrażenia woli do kontynuowania negocjacji, nie dokonano żadnych konkretnych postępów.

Następne spotkania negocjatorów przewidywane są w Montewideo w Urugwaju w listopadzie, a potem na przełomie lutego i marca w Brukseli.

”Nie” dla krajów trzecich

Rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze sprzeciwiają się jakimkolwiek nowym ustępstwom wobec krajów trzecich. Apelują, by dynamiczny europejski sektor rolno-spożywczy nie był sprzedawany krajom spoza Europy.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że do 2020 roku rolnicy z krajów Unii Europejskiej mogą stracić ponad 3 mld euro rocznie na porozumieniu UE z Mercosur o liberalizacji handlu. Najbardziej narażone na straty są sektory: wołowiny, wieprzowiny, drobiu, mleka, cukru, owoców i warzyw oraz bioetanolu.

Mercosur, inaczej Wspólny Rynek Południa, to międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w roku 1991, do której należą: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Wenezuela.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here