Liberalizacja handlu z Mercosur „odłożona na półkę”?

Liberalizacja handlu UE z krajami Mercosur ważna m.in. dla unijnego sektora wołowiny, zostanie prawdopodobnie przesunięta do wyborów prezydenckich we Francji, które odbędą się w 2012 roku.

Jak informuje FAMMU/FAPA na początku lipca odbyło się w Brukseli spotkanie szefów obu stron negocjujących porozumienie. Oprócz wyrażenia woli do kontynuowania negocjacji, nie dokonano żadnych konkretnych postępów.

Następne spotkania negocjatorów przewidywane są w Montewideo w Urugwaju w listopadzie, a potem na przełomie lutego i marca w Brukseli.

”Nie” dla krajów trzecich

Rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze sprzeciwiają się jakimkolwiek nowym ustępstwom wobec krajów trzecich. Apelują, by dynamiczny europejski sektor rolno-spożywczy nie był sprzedawany krajom spoza Europy.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że do 2020 roku rolnicy z krajów Unii Europejskiej mogą stracić ponad 3 mld euro rocznie na porozumieniu UE z Mercosur o liberalizacji handlu. Najbardziej narażone na straty są sektory: wołowiny, wieprzowiny, drobiu, mleka, cukru, owoców i warzyw oraz bioetanolu.

Mercosur, inaczej Wspólny Rynek Południa, to międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w roku 1991, do której należą: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj, Wenezuela.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics