Limit de minimis wyczerpany. Dopłaty do materiału siewnego i pomoc suszowa najwcześniej w styczniu

Limit pomocy de minimis w rolnictwie został prawie wyczerpany. A to oznacza, że w tym roku rolnicy nie otrzymają ani dopłat do materiału siewnego, ani pomocy suszowej.

de minimis, Limit de minimis, pomoc suszowa, dopłaty do materiału siewnego

Jak wynika z danych z Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej, aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 17.10.2019 wynosi ponad 292 mln euro, czyli prawie 99 proc.

W praktyce oznacza to wstrzymanie wypłat z tytułu pomocy suszowej w przypadku gdy szkody wyrządzone przez suszę (także przez huragan czy przymrozki) wynoszą nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym. Pomoc za takie szkody wypłacana jest w ramach de minimis, a za większe szkody – w ramach pomocy krajowej.

Poza tym wyczerpanie puli pomocy de minimis spowoduje, że dopiero najwcześniej w styczniu 2020 roku na konta rolników wpłyną dopłaty do materiału siewnego i dopłaty do zakupu wapna w ramach “Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiska gleb poprzez ich wapnowanie”.

Na dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi także nie ma co w tym roku liczyć. Podobnie zresztą, jak na ulgi w podatkach. Wszystkie te formy pomocy wypłacane są bowiem w ramach pomocy de minimis.

To kolejny rok z rzędu, gdy limit pomocy de minimis został wcześniej wyczerpany.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here