Lubelski sejmik krytycznie o zmianach w obrocie ziemią

Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli stanowisko, w którym podkreślają, że zmiany dotyczące obrotu ziemią w Polsce mogą być niekorzystne dla rolników.

\"\"

 

Za przyjęciem stanowiska w tej sprawie za opowiedziało się 16, a przeciw 12 radnych.

Sejmik zwraca uwagę, że przepisy, nad którymi obecnie pracuje Sejm zawierają "restrykcyjne rozwiązania, naruszające istotę prawa własności i godzące w interesy gospodarcze rodzin rolniczych".

Czytaj także:
W Sejmie o wstrzymaniu sprzedaży ziemi na 5 lat

– Silne ograniczenie prawa dysponowania gruntami przez rolnika, wprowadzenie władczych i dowolnych w stosowaniu kompetencji ingerencyjnych Agencji Nieruchomości Rolnych oraz drakońskie kary za odstąpienie od wykonywania zawodu rolnika budzą zastrzeżenia konstytucyjne i nie dadzą się pogodzić z poczuciem sprawiedliwości społecznej. Prowadzą wprost do obniżenia wartości ziemi rolnej, ograniczają możliwości rozwoju gospodarstw rolnych (stanowią przeszkodę w wymianie i scalaniu gruntów) oraz utrwalają archaiczny model gospodarowania skoncentrowanego. Stanowią przejaw braku zaufania państwa do swoich obywateli, którzy od pokoleń szanują własność rolniczą – czytamy w stanowisku sejmiku.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/LutzBlohm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here