Lubuska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie klęski suszy

Lubuska Izba Rolnicza, w związku z obecnym stanem upraw rolniczych oraz postulatami rolników z terenów województwa lubuskiego związanych z suszą, zwróciła się do Henryka Kowalczyka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wprowadzenie klęski suszy na obszarze województwa lubuskiego oraz powołania gminnych komisji suszowych do oceny skutków suszy w terenie.

Lubuska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie klęski suszy

LIR realizując postulaty i wnioski rolników województwa lubuskiego dotyczące obecnego stanu  plantacji  roślin  uprawnych  związanych  z  sytuacją  pogodową  i brakiem  opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, zaapelowała do resortu o ogłoszenie klęski suszy na terenie województwa lubuskiego.

Ponadto analizując Monitoring Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru suszy za pośrednictwem aplikacji suszowej w porównaniu ze stanem upraw rolniczych bezpośrednio na polu zauważamy znaczące różnice, które nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku  z suszą. Sytuacja ta powoduję ogromną frustrację zważywszy na fakt, iż według producentów rolnych straty spowodowane suszą w uprawach ozimych sięgają 50%, a w uprawach jarych są jeszcze  większe. Rolnicy postulują także o powołanie gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę w uprawach rolnych, dzięki czemu realnie będzie można ocenić stan roślin znajdujących się na polach. W ostatnim okresie w województwie lubuskim pojawiły się okresowo intensywniejsze opady i miejscowe burze, jednakże w tym czasie, tuż przed żniwami, deszcz nie zniweluje powstałych strat, a jedynie może przyczynić się do ich pogłębienia” – czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Przychylając się do wniosków rolników, Lubuska Izba Rolnicza zwraca się z prośbą o pilne podjęcie działań w tej sprawie, tym bardziej, że w województwie lubuskim rolnicy będą niebawem rozpoczynać żniwa.

Źródło: LIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Siew materiału kwalifikowanego

W praktyce rolniczej są trzy możliwości zwiększenia dochodowości w produkcji rolniczej. Pierwsza to wzrost plonu, a dalej obniżenie kosztów produkcji oraz wzrost ceny...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE