Ludowcy punktują rząd. Dopytują, kiedy wzrosną dopłaty

Wczoraj w Sejmie Posłowie PSL zadali politykom PiS pytania dotyczące rolnictwa. Chcą wiedzieć m.in., kiedy zostaną powojone dopłaty obszarowe i dlaczego rząd podniósł wiek emerytalny gospodarzom.

\"/wp-content/uploads/files/Image/Instytuty/700N_maliszewski_MG_3857.jpg\"

Kiedy wzrosną dopłaty?

Ludowcy przypomnieli, że PiS obiecał w kampanii wyborczej dwukrotne zwiększenie stawki płatności bezpośrednich.

Posłowie PSL uważają, że przedstawiciele partii rządzącej powinni zmierzyć się wreszcie ze swoimi obietnicami.

– Politycy PiS wiele obiecywali przed wyborami. Mamili rolników, że podwoją dopłaty. Teraz czekamy na konkretne działania w tym zakresie – wezwał Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

– Jeśli PiS nie zamierza nic zrobić w kwestii podwojenia dopłat, oczekujemy, że przyzna się że kłamał w kampanii wyborczej. Zamiast zwiększonych dopłat, mamy podwyższony wiek emerytalny dla rolników – dodał poseł PSL.

Wyższy wiek emerytalny dla rolnika

Ludowcy chcą też poznać stanowisko PiS w kwestiach emerytur rolników.

– Dlaczego PiS podwyższa wiek emerytalny dla rolników o pięć lat? – chce wiedzieć Maliszewski.

Choć wiek emerytalny ma być w Polsce obniżony, wprowadzone przez rząd zmiany spowodują, że rolnicy będą musieli pracować dłużej, bo zniknie przywilej wcześniejszej emerytury. W tej chwili mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. A od stycznia 2018 roku takiej możliwości nie będzie. Rolnicy będą pracować do 60 lat (kobiety) i do 65 lat (mężczyźni).

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odpiera te zarzuty, tłumacząc, że PiS tak naprawdę obniżył wiek emerytalny rolników w stosunku do rozwiązań z 2012 r. 

Podczas rządów koalicji PO-PSL, w maju 2012 r. wprowadzono ustawę, która podniosła  wiek emerytalny zarówno w systemie powszechnym, jak i dla rolników (kobiet i mężczyzn) do 67 roku życia. Jednocześnie w zmienianej ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników,  ograniczono także prawo do tzw. wcześniejszej emerytury rolniczej (55 lat dla kobiety, 60 lat dla mężczyzny). To rozwiązanie adresowane jest tylko do tych rolników, którzy wszystkie ustawowe warunki do przyznania tego świadczenia spełnią do końca 2017 r. Po tym terminie, zgodnie z ustawa z 2012 r. prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej wygasa – wyjaśnia resort rolnictwa w komunikacie.

oprac. Kamila Szałaj
fot. PSL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here