\”Ma być odstrzelonych 14 tysięcy\”. Pomoc poszkodowanym przez dziki niewystarczająca

Rolnicy na Podlasiu nie mają łatwo. We znaki dają im się dziki, które powodują olbrzymie szkody w uprawach i mogą przenosić ASF na trzodę chlewną. Dlatego domagają się intensywnego odstrzału dzików, zmiany prawa łowieckiego oraz wsparcia finansowego. 

 

\"rolnictwo,

 

 
– W kwestii odstrzału dzików udało się dużo poprawić. W całym regionie od początku roku odstrzelono blisko 5300 sztuk, a ma być odstrzelonych docelowo 14 tysięcy. Odstrzały są zdecydowanie bardziej intensywne. Szefowie resortów środowiska zdecydowali, że w strefie z ASF będą polowania zbiorowe na dziki, jak również będą polowania całoroczne, bez ograniczeń ze względu na płeć i wiek. Innymi słowy łatwiej będzie polować na dziki, ponieważ nie będzie wcześniej obowiązujących ograniczeń. Zostały tez zakupione chłodnie (34) do przechowywania ustrzelonych zwierząt do czasu wykonania prób na ASF – zapewnia rzecznik prasowy wojewody podlaskiego Joanna Gaweł.

I dodała, ze minister środowiska zwrócił się do Lasów Państwowych z wnioskiem o odstrzał zastępczy w 11 obwodach łowieckich w strefie z ograniczeniami. Chodzi o te obwody, w których nie są realizowane plany łowieckie. Minister chce, by odstrzał zastępczy odbył się do 15 stycznia 2015 roku. 
 

– Mamy zapewnienie, że trwają prace nad zmianą Prawa łowieckiego. To oczywiście cały proces legislacyjny, który zostanie zakończony głosowaniem w parlamencie, ale co ważne – już się rozpoczął. Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, która obecnie ma miejsce, że jedna i ta sama instytucja szacuje szkody  i wypłaca odszkodowania. Wojewoda wystąpił z inicjatywą zmiany prawa łowieckiego i sprawa ruszyła – mówi Gaweł.
 
Niedawno ARiMR uruchomiła pomoc de minimis dla podlaskich rolników, którzy ponieśli straty w uprawach zniszczonych przez dziki. Za kazdy zniszczony hektar upraw rolnicy mogą ubiegać się o 850 zł. Podlaski Urząd Marszałkowski powołał zespół, który dokonał wyceny szkód. Ich wysokość to w blisko 7 mln zł.  
 
Czytaj także:
850 zł za hektar. Rolnicy dostaną wsparcie za szkody wyrządzone przez dziki
Kryzys w rolnictwie. Izby Rolnicze apelują o działania

– Mamy informacje, że do Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa rolnicy składają wnioski (obecnie wpłynęło ich blisko 70 ), ale mamy też  bardzo wyraźne stanowisko, że jest to pomoc niewystraczająca. Dlatego wojewoda zwrócił się do rządu z wnioskiem o szukanie innego rozwiązania, innego mechanizmu wsparcia finansowego dla rolników. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że analizowana jest obecnie możliwość udzielenia preferencyjnych kredytów obrotowych w formule de minimis. Nie znamy szczegółów tej propozycji, warunków tej pomocy. Czekamy na nie.  Decyzje, co trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, muszą zapaść na szczeblu rządowym nie wojewódzkim i o to zabiega wojewoda – informuje Joanna Gaweł.

Redakacja AgroNews, fot. freeimages.com

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here