Maister Pak w pytaniach i odpowiedziach

Uprawa kukurydzy zajmuje dominującą pozycję w wielu częściach naszego kraju, jak np. Podlasie i wschodnia część Mazowsza. Kiszonka z kukurydzy jest niezbędna przy produkcji mleka, jako podstawowy składnik w żywieniu krów. Wielu rolników chętnie uprawia tę roślinę na ziarno, szczególnie ci, którzy posiadają słabsze gleby. Miniony rok był bardzo dobry, jeśli chodzi o ceny. Mimo czasami słabszych plonów i tak opłacalność tej uprawy była bardzo wysoka.

Kukurydza cieszy się uznaniem rolników z uwagi na wcześniej wspomniane czynniki oraz prostą technologię produkcji. W uprawie tej chemiczna ochrona też nie jest skomplikowana i zbyt rozbudowana. Niekiedy rolnicy wykonują zabiegi przeciw szkodnikom: mszyce, ploniarka, omacnica prosowianka. Najczęściej jednak preparaty chemiczne stosuje się tylko do zwalczania chwastów. Kukurydza z racji specyficznych cech swego gatunku jest bardzo wymagająca pod względem zwalczania chwastów. Po wycofaniu preparatów zawierających atrazynę odchwaszczanie nastręcza plantatorom wielu problemów, zwłaszcza w latach o skrajnych warunkach pogodowych. W ostatnich latach zdarzały się długie okresy suszy, okresy ciągłych opadów, na to nakładały się niskie temperatury. Dostosowanie preparatu do trudnych warunków pogodowych i specyfiki zachwaszczenia oraz wykonanie zabiegu może sprawiać rolnikom wiele problemów.

\"\"Odchwaszczanie kukurydzy nastręcza wiele pytań, które często zadają plantatorzy. Najczęstsze spośród nich to:

Jaki preparat zastosować: doglebowy czy nalistny?
Wtedy, gdy wilgotność gleby i warunki atmosferyczne (występujące opady deszczu) są korzystne oraz spodziewane spektrum zachwaszczenia odpowiada zakresowi działania preparatu doglebowego jest to najbardziej efektywny sposób zwalczania chwastów. W innych przypadkach, kiedy wiosna po zasiewie jest sucha, gleba jest słabsza oraz kiedy na plantacji występują chwasty, których nie zwalczają preparaty doglebowe, lepiej zastosować jest środek nalistny np. Maister 310WG.

W jakiej fazie rozwojowej stosować Maistra 310WG?

Rejestracja preparatu obejmuje zakres stosowania od 2 do 6 liści kukurydzy. Aby herbicyd spełnił swoją rolę i działał najlepiej, powinien być stosowany w momencie, gdy chwasty są w młodych fazach rozwojowych, tj. 2-6 liści chwasty dwuliścienne i prosowate, a perz właściwy 15-20 cm wysokości. Z reguły kukurydza ma wtedy wysokość ok. 4 liści. Warunki pogodowe mogą powodować nierówny rozwój chwastów i kukurydzy.

Czy Maister 310WG należy stosować w jednej dawce czy w dawkach dzielonych?
Dawki dzielone Maistra 310 WG dają  w większości przypadków lepszą skuteczność. Z jednej strony pojedyncze zabiegi przy dawkach dzielonych stosujemy na mniejsze chwasty niż jedną dawkę, a z drugiej strony  przy dawkach dzielonych, drugi oprysk jest z reguły późniejszy, co ma wpływ na lepsze przeciwdziałanie zachwaszczeniu wtórnemu.  Dawki dzielone stosuje się również wtedy, gdy podczas suszy chwasty rosną szybciej niż roślina chroniona. Innym czynnikiem przemawiającym za takim właśnie systemem jest to, że w stresowych warunkach dla wzrostu kukurydzy mniejsza dawka jest mniej przez nią odczuwalna.

\"\"Co z zastosowaniem Maistra 310WG, gdy są duże różnice temperatury między dniem a nocą, a chwasty znajdują się już w zaawansowanych fazach rozwojowych?
W takich wypadkach należy wybrać mniejsze zło, czyli lepiej wykonać zabieg z ryzykiem fitotoksyczności niż czekać aż chwasty przerosną. Zbyt duża kukurydza może negatywnie zareagować na zabieg, a z drugiej strony skuteczność aplikacji preparatu na przerośnięte chwasty może okazać się niewystarczająca.

Co sprawia, że Maister 310WG należy do najbardziej bezpiecznych preparatów o działaniu powschodowym?
W herbicydzie Maister 310 WG oprócz substancji aktywnych foramsulfuronu i jodosulfuronu jest dodatkowa substancja osłonowa chroniąca kukurydzę – izoksadifen etylowy. Jest to specjalny dodatek zwany sejfnerem, który przyspiesza rozkład substancji czynnych w roślinie chronionej tak, aby substancje te nie wpływały na nią negatywnie.

Komosa biała jest gatunkiem trudnym do zwalczenia, gdy jest przerośnięta a szczególnie przy dłuższych okresach suszy po jej wschodach. Jak w takich warunkach stosować Maister 310WG?
Wymieniony gatunek chwastu w normalnych warunkach i przy określonych w etykiecie fazach rozwojowych jest wrażliwy i bardzo dobrze zwalczany przez preparat. Częściej występują skrajne warunki określone w pytaniu tj. przerośnięte rośliny, okresowa susza niż warunki tzw. normalne, szczególnie kiedy rolnicy uprawiają kukurydzę na polach, gdzie stosowane były nawozy organiczne. Kompensacja komosy jest wtedy bardzo duża – czasami dochodzi do kilkuset roślin na m . Większe jest ryzyko, że w momencie zabiegu chwasty będą przerośnięte. W takim razie najlepsze efekty stosowania Maistra 310WG będą, gdy dawkę podzielimy na dwa zabiegi, czyli dwa razy po 75g preparatu wraz z 1l Actirobu.

Kiedy wykonać zabieg, gdy kukurydza jest bardzo silnie zachwaszczona perzem?
Perz jest chwastem, który wschodzi dużo wcześniej niż kukurydza. Jego wzrost jest bardzo szybki, czekanie na 4-6 liści kukurydzy okazałoby się dla niej mocno niekorzystne, przez co roślina mocno ucierpiałaby przez konkurencję chwastów. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są dawki dzielone stosowanego Maistra 310 WG. Skuteczność na perz dawek dzielonych preparatu jest równie wysoka jak w przypadku zabiegu jednorazowego.

\"\"Czy można zastosować Maistra 310WG później niż w fazie 6 liści kukurydzy?
Doświadczenia firmy Bayer były wykonywane nawet w fazie 7 i 8 liści kukurydzy.W normalnych warunkach roślina nie reagowała negatywnie na zabieg. Jeżeli nie było możliwości wcześniejszego wykonania oprysku należy zastosować preparat później, niż wskazuje zapis w etykiecie.  Przy opóźnionych zabiegach roślina może być osłabiona przez konkurencję chwastów, co często rolnicy mylą z fitotoksycznym działaniem preparatu.

W ostatnich latach firma Bayer sprzedawała Maister PAK – była to akcja promocyjna, w której do Maistra 310WG dodawany był preparat Zeagran 340SE. Czy w bieżącym sezonie będzie nadal prowadzona sprzedaż takich pakietów?
W 2011 roku planujemy akcję promocyjną sprzedaży Maistra 310WG polegająca na tym, że do opakowania preparatu wielkości 150g dodajemy 1l Zagrana 340SE, a do opakowania 600g Maistra 310WG dodajemy 4l Zeagrana 340SE. Herbicyd Zeagran 340 SE działa nalistnie i doglebowo. Preparat ten jest wskazany, gdy na polu są rdesty – szczególnie rdest powojowy. Chwast ten jest odporny w całości bądź częściowo na inne herbicydy nalistne stosowane w kukurydzy. Zastosowanie Zeagranu 340SE daje również działanie doglebowe, co zabezpiecza chronioną uprawę przed zachwaszczeniem wtórnym. Preparat ten najlepiej stosować w późniejszym terminie, tj. 5-6 liści kukurydzy. Czasami przy wcześniejszych aplikacjach istnieje ryzyko poparzenia kukurydzy przez środek, stąd zalecane jest późniejsze stosowanie tego herbicydu. Większe rośliny szybciej radzą sobie z dezaktywacją substancji aktywnych wymienionego środka.

Jacek Choromański, fot.sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics