Hodowla zwierząt może zniknąć

Hodowla zwierząt gospodarskich zakończy się w wielu obszarach wiejskich, jeżeli UE zrealizuje obecny plan rewizji i zmiany klasyfikacji wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania – ostrzegają europejscy rolnicy.

Na spotkaniu ministrów, przewodniczący Copa, Gerd Sonnleitner podkreślił, że hodowla jest szczególnie ważna w ONW, pozwala na zachowanie zatrudnienia oraz gospodarki na europejskich obszarach wiejskich.

Unia Europejska rozważa obecnie plany zmiany kryteriów klasyfikacji ONW. Jeżeli nowe kryteria wyznaczania ONW zostaną przyjęte, wielu producentów utraci status ONW bez właściwego uzasadnienia. W konsekwencji produkcja w sektorze hodowli oraz innych może zniknąć w tych regionach UE. Sytuacja taka jest nie do przyjęcia, dlatego nalegamy na Komisję , aby ponownie przemyślała tę strategię – mówił Sonnleitner. I dodał, że spotkanie ministrów przypada na czas, kiedy UE jest na skraju kolejnego kryzysu w wyniku suszy.

\"\"
Hodowla zwierząt gospodarskich zakończy się? fot.sxc.hu

Niektóre państwa członkowskie są szczególnie dotknięte tym problemem, który powoduje brak pasz dla zwierząt gospodarskich. Dlatego Komitety Copa-Cogeca nalegają na polityków UE, aby z bliska śledzili rozwój sytuacji i zapewnili podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą rolnikom na przetrwanie w tej sytuacji. Z zadowoleniem przyjęliśmy niedawne wsparcie Komisarza Ciolosa oraz ministrów w sprawie zaliczek w wysokości 80% dopłat krów mamek oraz płatności bezpośrednich do 16 października, aby pomóc rolnikom, którzy ucierpieli z powodu suszy. Wzywamy do nadzwyczajnego finansowania dla sektora hodowli, aby pomóc mu przetrwać ten trudny okres. Należy przeanalizować dodatkowe instrumenty, aby rozwiązać problem niedostępności pasz – mówił Sonnleitner.

Przewodniczący Cogeca Paolo Bruni odniósł się pozytywnie do decyzji Daclana Ciolosa w sprawie powołania grupy roboczej ds. finansowania w sektorze wołowiny, szczególnie problemów ze wzrastającymi kosztami produkcji i spadkiem marż rolników. Przypomniał, że Komiety Copa-Cogeca wzywały do podjęcia takich działań. Podkreślił potrzebę wzmocnienia pozycji rolników europejskich w łańcuchu żywnościowym, aby zapewnić im lepsze dochody z rynku.

Najlepszym sposobem na to jest koncentracja podaży poprzez rozwój organizacji producenckich jakich jak spółdzielnie. Są niezbędne, aby zapewnić konkurencyjność sektora rolno-spożywczego i odgrywają ważną rolę w sektorze hodowli Potrzebne są jednak działania mające na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych oraz zagwarantowanie, że produkty importowane spełniają wysokie unijne wymogi sanitarne, tak aby nie zagrażały standardom unijnym. Podsumowując stwierdził, że kluczowe znaczenie mają aktualne instrumenty zarządzania rynkiem, aby pomóc rolnikom w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami, w szczególności z niestabilnością rynkową – powiedział Bruni.

Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics