MARS obniża prognozy plonów buraków cukrowych w UE

Tegoroczne plony buraków cukrowych będą bardzo niskie w wielu unijnych krajach. Jest to spowodowane przede wszystkim niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Długo utrzymująca się susza i bardzo wysokie temperatury powietrza sprawiły, że buraków cukrowych w państwach UE będzie mniej o 8 proc. w porównaniu do 2014 roku. Nie bez znaczenia jest też obniżenie areału upraw.

 

\"rolnictwo,
 

Zespół ds. Monitoringu Zasobów Rolnych (MARS) Komisji Europejskiej zmniejszył w swoim październikowym raporcie szacunek plonów buraków cukrowych w UE w 2015 roku do średnio 70,48 t/ha wobec 76,96 t/ha rok wcześniej.

Między innymi obniżono szacunek plonów w Niemczech z do 69,58 t/ha i we Francji do 87,99 t/ha. Dla Polski uzysk korzeni z hektara został zmniejszony do 49,80 ton. Oznacza to spadek o 9 proc. w skali roku i o blisko 5 proc. wobec średniej pięcioletniej. Tylko cztery kraje unijne będą mieć mniejsze plony niż w polskie: Rumunia, Finlandia, Chorwacja i Słowacja.

Czytaj także:
UE: kampania przebiega sprawnie, ale zbiory buraków będą mniejsze

Z kolei według wstępnych szacunków opublikowanych przez GUS, zbiory buraków cukrowych wyniosą ok. 7,9 mln t. i będą niższe o ok. 41 proc. niż w 2014 roku. GUS szacuje, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie mniejsza o ok. 11 proc. i wyniesie 0,2 mln ha.  

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/heather

Źródło: FAPA/FAMMU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here