Masz kłopoty z uprawą ziemniaków? Podejrzyj jak to robią inni

Michał Dąbrowski, ekspert z firmy PROCAM w ramach cyklu PROCAM Alert odwiedził Gospodarstwo Ogród Warzywny na Zachodnim Pomorzu. W gospodarstwie, na areale 700 ha uprawiane są zboża, głównie pszenice, żyto, owies oraz groch, a oczkiem w głowie są ziemniaki. W tym roku posadzono je na ok. 190 hektarach.

Jak informuje zarządca Gospodarstwa Pan Krzysztof Brodziński ziemniaki produkuje się głównie na cele nasienne – są to ziemniaki chipsowe, frytkowe, skrobiowe i jadalne.

 

Jak jest chroniona plantacja?

Największym problem od początku w uprawie ziemniaków była susza oraz duże nasilenia mszyc. Jak podkreśla zarządca gospodarstwa bardzo ważna była eliminacja wektorów wirusów czyli mszyc przez stosowanie oleju mineralnego z niewielką dawką insektycydów.

Od początku wegetacji na polach wykonywana jest selekcja negatywna, która trwa od wschodów aż do momentu desykacji. Na odmianach późno sadzonych można było zauważyć porażenia przez czarną nóżkę oraz wirus Y.

Plantację ziemniaków poraziła również zaraza ziemniaka. Walczono z nią sprawdzonym rozwiązaniem –  preparatem systemicznym Zorvec Enicade, który zastosowano w szczycie zwarcia łanu i dużej wilgotności oraz w drugim zabiegu ok. 2 tygodni przed desykacją tak by ziemniaki były zdrowe do przechowywania.

Kluczem do sukcesu w uprawie ziemniaków według Krzysztofa Brodzińskiego jest zapobieganie chorobom na polu i działanie systemiczne, które jest konieczne do walki z chorobami np. alternariozą w szczególności w produkcji sadzeniaka.

Na plantacji ziemniaków zastosowano nawożenie dolistne sprawdzonym nawozem Proleaf Makro P o dużej zwartości fosforu i wysokiej przyswajalności. Ziemniaki bardzo dobrze reagują również na biostymulator Improver, który w swym składzie zawiera nitrofenolany.

Co z desykacją?

Desykacja zaczyna się już od prawidłowego planu nawożenia azotem i badania skrobi. Kalibraż bulw jest prowadzony na jednym metrze i wg kalibrażu.

Jak wygląda zbiór ziemniaków?

Zbiór ziemniaków odbywa się jednoetapowo, potem ziemniaki z pola jadą na koszt zasypowy, sortowane ziemniaki trafiają do przechowalni a nad kalibraż jest odbierany.

Plantacja jest bardzo dobrze prowadzona dlatego z pewnością ziemniaki z tego gospodarstwa można polecić każdemu wymagającemu odbiorcy.

Uprawiasz ziemniaki i potrzebujesz porady? Skontaktuj się już dziś z doradcami PROCAM.

www.procam.pl

Zachęcamy do odwiedzania portali społecznościowych i kanału YouTube firmy PROCAM.

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × one =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,161ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Firma Bayer zaprezentowała w polu swoje innowacyjne technologie

Firma Bayer zaprezentowała innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020-2021. Spotkanie w formule polowej odbyło się w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE