Międzynarodowe ceny produktów mleczarskich rosną. Czy to przełom?

Indeks cen produktów mlecznych FAO wyniósł w październiku średnio 111,3 punktu, co oznacza wzrost o 2,2 procent w porównaniu z wrześniem, po dziewięciu miesiącach kolejnych spadków, ale nadal był niższy o 20,1 procent w porównaniu z wartością sprzed roku.

Międzynarodowe ceny produktów mleczarskich rosną. Czy to przełom?

W październiku światowe ceny mleka w proszku wzrosły najbardziej, głównie w wyniku gwałtownego wzrostu popytu na import, zarówno w przypadku dostaw krótko, jak i długoterminowych, zwłaszcza z Azji Północno-Wschodniej. Ograniczone dostawy mleka w Europie Zachodniej i niepewność co do wpływu warunków pogodowych El-Nino na przyszłą produkcję mleka w Oceanii dodatkowo wspierały wzrost cen.

Światowe ceny masła również wzrosły ze względu na zwiększoną sprzedaż detaliczną przed feriami zimowymi w Europie Zachodniej i większy popyt na import z Azji Północno-Wschodniej. 

Z kolei międzynarodowe ceny sera nieznacznie spadły ze względu na wpływ ciągłego osłabienia euro w stosunku do dolara amerykańskiego i zwiększonych możliwości eksportu sera w Oceanii.

Andrzej Bąk

Źródło: FAO

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics