Mięso, mleko i wino z UE mają szansę podbić Japonię

Przewodniczący europejskich organizacji rolniczych Copa i Cogeca spotkali się w Japonii z tamtejszymi urzędnikami, by promować unijne produkty rolne.  Jest szansa na podpisanie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a krajem kwitnącej wiśni do końca roku.

 

\"rolnictwo,

 

W spotkaniu w Tokio wzięli udział przewodniczący Copa, Martin Merrild, przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson oraz Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, a także przewodniczący japońskiego parlamentu, przewodniczący komisji rolnej senatu oraz przewodniczący japońskiej organizacji rolniczej JA-Zenchu, Okuno.

Wizyta ta miała miejsce po misji handlowej komisarza Hogana do Azji w celu w wzmocnienia działań promujących unijne rolnictwo.

– Przybyliśmy do Tokio by promować produkty rolne z UE oraz handel w ramach dwustronnych negocjacji handlowych między UE i Japonią. Naszym zdaniem na ambitnej umowie handlowej mogą skorzystać obydwie gospodarki i sektory rolne obydwu stron. Przeprowadziliśmy szczere i otwarte rozmowy i okazało się, że przyświecają nam te same cele, a mianowicie chcemy zagwarantować zrównoważoność sektora rolnego oraz wysokiej jakości, bezpieczną żywność. Jesteśmy przekonani, że należy zwiększyć inwestycje w przyszłość sektora rolnego oraz zachęcać młodych do pracy w branży, by utrzymać rentowność rolnictwa w przyszłości – powiedział Merrild.

Rozmowy dotyczyły głównie handlu przetworzonymi produktami mlecznymi, np. serem, a także wieprzowiną i winem.

Copa i Cogeca uważają, że na otwarciu japońskiego rynku może skorzystać przede wszystkim unijna branża mięsna oraz mleczarska, a także wino i przetworzone produkty o wysokiej wartości dodanej.

– Naszym priorytetem w tych negocjacjach jest rozwiązanie kwestii barier pozataryfowych oraz ograniczenie biurokracji, które są źródłem wysokich kosztów ponoszonych przez podmioty i które mogą skutecznie zablokować nasz eksport – uważa Merrild.

Przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson, położył nacisk na znaczenie spółdzielni rolno-spożywczych, które pomagają rolnikom sprzedawać ich produkty. Pochwalił silny ruch spółdzielczy w Japonii i podkreślił znaczenie inwestycji i prac nad nowymi, innowacyjnymi produktami rolnymi spełniającymi oczekiwania konsumentów. Jego zdaniem eksport z UE może uzupełnić i wzbogacić japoński rynek o produkty o wartości dodanej, nie wpływając negatywnie na ceny skupu.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Saudyjczycy chcą rozszerzać współpracę. Zainteresowanie wołowiną, jagnięciną i hodowlą owiec w Polsce

Sekretarz stanu Jacek Czerniak przyjął delegację przedsiębiorców z Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Głównego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics