Milion Europejczyków przeciw GMO

Po raz pierwszy podpisy w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej trafiają do Komisji Europejskiej. Milion Europejczyków domaga się w ten sposób wprowadzenia zakazu upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie na terytorium Unii Europejskiej.

Przedstawiciele organizacji Avaaz i Greenpeace jako pierwsi w historii przekazali dziś komisarzowi ds. zdrowia Johnowi Dalli petycję w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (ECI – European Citizens’ Initiative). W grudniu 2009 traktat lizboński zagwarantował obywatelom Wspólnoty możliwość wystąpienia do Komisji Europejskiej o zmianę obowiązującego prawa [1]

Organizacje Avaaz i Greenpeace zebrały ponad milion podpisów obywateli 27 krajów członkowskich pod petycją wzywającą KE do wprowadzenia zakazu upraw roślin modyfikowanych genetycznie do momentu powołania nowej niezależnej komórki naukowej, która zbada ich wpływ na środowisko i uwzględni etyczny wymiar takich praktyk w rolnictwie. Petycja powtarza niejako żądanie ministrów środowiska krajów członkowskich z 2008 roku [2], którzy domagali się reformy Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority).

To znaczący krok dla demokracji w Europie. Inicjatywa Obywatelska dała Komisji ponad milion powodów, żeby słuchać społeczeństwa i działać z rozwagą, nie zaś uginać się pod presją lobby koncernów agrochemicznych, które chcą wpłynąć na przyszłość rolnictwa w Europie. Oczekujemy, że Komisja Europejska poważnie potraktuje obawy obywateli, rządów krajów Wspólnoty i niezależnych naukowców. Petycja pokazała, że Europejczycy chcą być zaangażowani w proces demokratyzacji prawa UE.” – powiedział Ricken Patel, dyrektor Avaaz.

Zbiórkę podpisów rozpoczęto w marcu bieżącego roku w następstwie wydania przez Komisję Europejską zgody na uprawę na terytorium UE zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka o nazwie Amflora. Zlekceważono przy tym samym wątpliwości natury naukowej oraz sprzeciw opinii publicznej [3]. W konsekwencji kilka krajów członkowskich, w tym Polska, już pozwało Komisję Europejską przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości [4]

“Inicjatywa ta jasno pokazuje, że Europejczycy, w tym Polacy, opowiadają się przeciw tej niesprawdzonej, niepotrzebnej i niebezpiecznej technologii. Tymczasem w naszym kraju areał upraw roślin transgenicznych rośnie w sposób niekontrolowany i mimo oficjalnego negatywnego stanowiska rządu wobec GMO, wciąż brak prawa, które zakazywałoby jego wysiew.” – powiedziała Joanna Miś, koordynatorka kampanii „Stop GMO” w polskim Greenpeace.

Przekazanie podpisów uświetniło odsłonięcie ogromnego trójwymiarowego obrazu przedstawiającego pole rolne, namalowane przed siedzibą Komisji Europejskiej przez światowej sławy artystę Kurta Wennera i które wraz z przedstawicielami Avaaz i Greenpeace obejrzał komisarz Dalli.

PRZYPISY:

[1] Traktat lizboński daje obywatelom możliwość wprowadzenia zmian w prawie unijnym pod warunkiem zebrania 1 mln podpisów. Instytucje unijne nie opracowały jeszcze ostatecznego kształtu wdrażania tej inicjatywy. Jednakże, zgodnie z opinią prawną profesora Ludwika Kramera (College of Europe, University College London, University of Bremen), prawo obywateli do podejmowania działań w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej może być już wykorzystywane.
[2] W 2008 r. Rada ds. Środowiska jednogłośnie wezwała Komisję Europejską do znaczącego ulepszenia procedur oceny ryzyka GMO w Unii Europejskiej.
[3] W październiku b.r. badanie opinii publicznej w krajach Wspólnoty wykazało, że społeczny sprzeciw wobec zmodyfikowanej genetycznie żywności wzrósł do 61% – http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_341_en.pdf
[4] W maju b.r. w związku z autoryzacją ziemniaka Amfora na terytorium UE, Węgry wniosły sprawę sądową przeciw Komisji Europejskiej. Do postępowania dołączyły także Austria, Luksemburg, Polska i Francja.

Źródło: Greenpeace, www.greenpeace.pl, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

#HodowcyRazem: Produkty zwierzęce niezbędnym składnikiem diety

Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jest jednym z najczęściej pojawiających się argumentów organizacji pseudoekologicznych. Mięso oskarża się o to, że nie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE