Milion kur niosek zutylizowano w stanie Iowa

Wysoce śmiertelny wirus dla drobiu występuje na terenie Stanów Zjednoczonych od połowy lutego 2022 roku. Ogniska choroby potwierdzono już w kilku stanach. Ogromne obawy amerykańskiego drobiarstwa budzi jednak sytuacja epizootyczna w stanie Iowa, drobiarskim zagłębiu Stanów Zjednoczonych.

Milion kur niosek zutylizowano w stanie Iowa
Milion kur niosek zutylizowano w stanie Iowa

Wirus po raz pierwszy dotarł na komercyjną fermę drobiu w stanie Iowa (50,0 tys. indyków) zlokalizowaną w północno – zachodniej części stanu. Drugie ognisko w zagłębiu drobiarskim potwierdzono 11 marca na fermie kur niosek w hrabstwie Taylor w południowo – zachodniej części stanu Iowa. Zakażone stado liczyło blisko 920 tysięcy kur niosek.

Urzędnicy USDA uważają, że  grypa ptaków szybko rozprzestrzenia się we wschodniej części kraju. Iowa jest największym stanem produkującym jaja konsumpcyjne w kraju. W 2021 roku w stanie Iowa wyprodukowano prawie 15 miliardów jaj. Pogłowie kur niosek w Iowa wynosi 58 milionów kur. Stan Iowa jest siódmym największym producentem indyków w Stanach Zjednoczonych (12 milionów indyków utrzymywanych rocznie). W 2015 roku epizoocja  grypy ptaków w stanie Iowa spowodowała zabicie około 30 milionów sztuk drobiu w gospodarstwach komercyjnych.

Amerykanie boją się o eksport drobiu

Amerykanie obawiają się, że jeśli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania wirusa w ważnych obszarach produkcyjnych drobiu, ceny jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego w Stanach Zjednoczonych mogą zareagować gwałtownymi wzrostami.

Źródło: KIPDiP

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics