Miniony czerwiec najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów

Dane na temat średnich temperatur w poprzednich miesiącach podała europejska służba ds. zmian klimatu Copernicus.

Miniony czerwiec najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów

Do tej pory najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów był ten z 2023 r., ale został właśnie zdetronizowany przez czerwiec tegoroczny, który okazał się być jeszcze cieplejszy. Średnia temperatura powietrza na Ziemi wyniosła bowiem w zeszłym miesiącu 16,66 stopnia Celsjusza.

Było zatem o 0,14 stopnia Celsjusza cieplej niż w czerwcu 2023 r. i o 0,67 stopnia cieplej niż wyniosła dla tego miesiąca średnia z lat 1991-2020. Ponadto – ale tu już mowa o szacunkach a nie o potwierdzonych pomiarami  – o 1,5 stopnia cieplej niż średnia z lat 1850-1900.

Jednocześnie czerwiec 2024 r. był trzynastym z kolei miesiącem, który był dla swojego okresu najcieplejszym w historii pomiarów. Jeszcze nigdy ten trend nie utrzymywał się tak długo.

Dane na ten temat opublikowała europejska służba ds. zmian klimatu działająca w ramach unijnego programu Copernicus (CS3), który zajmuje się m.in. prowadzeniem obserwacji i pomiarów Ziemi z orbity okołoziemskiej.

Według ekspertów europejskiej służby ds. zmian klimatu za rekordowo wysokie temperatury odpowiada przedłużające się zjawisko El Niño, które zaczęło się w tym roku rekordowo wcześniej.

Chodzi tu o utrzymywanie się wysokiej temperatury wody w niektórych częściach Pacyfiku. Zjawisko to zdarzało się niegdyś co kilka lat, ale ostatnio następuje częściej i trwa dłużej. A ma ono ogromny wpływ na to jak działa pogoda. Wiele wskazuje na to, że wszystko jest skutkiem działań człowieka.

Podobnie trudna sytuacja ze zjawiskiem El Niño miała miejsce w latach 2015-2016. Dyrektor C3S Carlo Buontempo podkreślił, że „to więcej niż statystyczna osobliwość, która podkreśla dużą i ciągłą zmianę w naszym klimacie.”

– Nawet jeśli ta konkretna seria ekstremów kiedyś się zakończy, będziemy świadkami nowych rekordów, które będą łamane wraz z dalszym ocieplaniem się klimatu – stwierdził Buontempo.

Autor Anna Wolska | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIS wycofuje popularne płatki owsiane. Nie spożywaj tego produktu

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność glutenu w płatkach owsianych bezglutenowych RADIX-BIS. GIS wydał ostrzeżenie publiczne. Spożycie produktu przez osoby z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics