Minister Rolnictwa zaingurował Targi Smaków Regionalnych

Możemy być dumni, że mamy tak bogatą listę produktów regionalnych, to nasze prawdziwe dziedzictwo – powiedział minister Stanisław Kalemba otwierając w Poznaniu Targi Smaki Regionów.

Połączenie produktów najlepszej jakości z oryginalnymi, regionalnymi recepturami przyczynia się do wyrobu chleba, wędlin, serów i słodyczy, które przywołują wspomnienia dzieciństwa i wprowadzają w dobry nastrój. Nic tak nie smakuje jak regionalne specjały, takie, jakie gościły dawniej na polskich stołach.

Rarytasy te można smakować na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywają się Targi Smaki Regionów. Wystawcami są tutaj poszczególne województwa skupiające w swoich stoiskach producentów żywności regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej.

Minister Kalemba podkreślił, że: targi organizowane, wspólnie przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Związek Województw RP i Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego wspierają rozwój produkcji tradycyjnych polskich produktów, promują naturalną, rodzimą, tradycyjną żywność, a także stwarzają warunki do nawiązywania ciekawych kontaktów handlowych.

 

\"\"

 

Wystawcy wydobywają tradycyjne, naturalne produkty z najdalszych miejsc i zapominanych zakątków Polski, aby je chronić, a następnie prezentować nasze dziedzictwo kulinarne konsumentom w kraju i zagranicą. Znaleźć tu można wszystko co rodzinne i osadzone w sztuce kulinarnej dawnej Rzeczpospolitej – dodał minister.

To niezwykle sympatyczna i smaczna impreza – zapewniał prezes Zarządu MTP Andrzej Byrt i dodał, że: podstawowe smaki dziedzictwa, to smaki naszej ziemi, które biorą się z otaczającej nas natury.

Prezes Andrzej Byrt w towarzystwie ministra Stanisława Kalemby i sekretarza w Kancelarii Prezydenta Dariusza Młotkiewicza wręczył Złote Medale Targów Smaki Regionów. Otrzymało je 10. produktów wybranych spośród wielu zgłoszonych do konkursu.

Na specjalnym, zorganizowanym przez MRiRW stoisku prezentują się firmy oferujące produkty z oznaczeniem unijnym, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ważnym wydarzeniem targowym było ogłoszenie przez ministra Kalembę wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych 1000. produktu. Jest nim pstrąg kłodzki. Z tej okazji okolicznościową statuetkę otrzymał z rąk ministra wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz producent pstrąga.

Krajową Listę Produktów Tradycyjnych utworzono na mocy ustawy w 2004 r. Jednym z głównych jej celów jest promocja i rozpowszechnianie informacji o produktach wytwarzanych tradycyjnymi, historycznie ugruntowanymi metodami.

Targom Smaki Regionów towarzyszy wiele imprez i seminariów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Kancelarią Prezydenta zorganizowało debatę publiczną „Czy produkt lokalny musi być niszowy?”. Debatę poprzedzało seminarium „Wymagania przy wprowadzaniu na rynek żywności lokalnej”. Podczas obu tych wydarzeń dyskutowano o bezpieczeństwie produkcji i dystrybucji małych ilości żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, zasadach znakowania tych produktów, o sposobach wprowadzania ich na rynek i zapewnieniu bezpieczeństwa w całym łańcuchu żywnościowym.

Minister Kalemba poinformował, że w resorcie prowadzone są dalsze prace nad utworzeniem jednej, silnej jednostki zajmującej się bezpieczeństwem żywności od pola do stołu, która powinna połączyć działania wszystkich inspekcji zajmujących się tą problematyką.

Dla rolnika ważne jest to, aby sprzedawał swój produkt jak najbliżej gospodarstwa. Chodzi o różne formy sprzedaży bezpośredniej, tak by skrócić łańcuch żywnościowy do konsumenta i wyeliminować zbędnych pośredników. To sprzyja poprawie dochodowości gospodarstw oraz zapewnieniu świeżej smacznej żywności konsumentom – podkreślił minister.

Żywność i wieś to wielki skarb Polski, na którym, również w dobie kryzysu, można budować przyszłość naszej gospodarki – powiedział minister Kalemba i zapewnił, że współpraca z Kancelarią Prezydenta układa się bardzo dobrze i sprzyja wypracowywaniu nowych, dobrych rozwiązań.

Uczestniczący w dzisiejszych wydarzeniach targowych, w imieniu Prezydenta RP, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młodkiewicz zaznaczył, że prezydentowi Komorowskiemu bardzo bliskie są tematy żywności tradycyjnej i regionalnej. Prezydent wspiera inicjatywy promujące takie produkty. Świadczy o tym chociażby zorganizowane podczas ostatnich Dożynek Prezydenckich w Spale Miasteczko Regionów – podkreślił.

Tradycyjnie podczas targów zostały rozdane „Kulinarne Perły” – prestiżowe nagrody konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. W tym roku odbyła się XII edycja tego konkursu. Zostało przyznanych 46 pereł produktom i potrawom wybranym, spośród wyrobów nominowanych w regionach. Sześciu osobom, najbardziej zasłużonym dla promocji i rozwoju rynku polskich produktów regionalnych wręczono honorowe nagrody „Klucze do Polskiej Spiżarni”.

Ogromnie satysfakcjonujące jest to, że, konkurs inspiruje do nawiązania współpracy. Wokół nagrodzonych wyrobów powstają grupy producenckie i inne formy wzajemnego wspierania regionalnej działalności – podkreślał w rozmowach z laureatami minister Kalemba.

Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” honorowym patronatem objęła pani prezydentowa Anna Komorowska, która w liście napisanym do organizatorów podkreśliła, ze konkurs ten jest wspaniałym wkładem we nasze wspólne gotowanie i ukazywanie bogactwa potraw.

3 targowe stoiska, które zaprezentowały „Najciekawszą Promocję Regionu na Targach Smaki Regionów” otrzymały, z rąk wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zofii Szalczyk, puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konkursie tym oceniana była oryginalność aranżacji stoiska, bogactwo prezentowanych wyrobów, a także międzynarodowość i pomysłowość form przekazu.

Minister Stanisław Kalemba rozmawiał  także z rolnikami. Podczas spotkania zorganizowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą omówił najważniejsze zadania, które realizowane są obecnie przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. W spotkaniu brały także udział podsekretarz stanu Zofia Szalczyk oraz radca generalny Zofia Krzyżanowska. Ożywiona dyskusja dotyczyła m.in. wykorzystania środków PROW 2007 – 2013 na modernizację rolnictwa i pomocy związanej z odtwarzaniem produkcji po niekorzystnych wydarzeniach atmosferycznych, zakupu ziemi na powiększanie gospodarstw rodzinnych, a także przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

Targi Smaki Regionów to wyjątkowe wydarzenie, skierowane nie tylko do producentów, ale także do handlowców, restauratorów i smakoszy regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności. Ekspozycje urozmaicają występy zespołów ludowych, pokazy sztuki regionalnej, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieła oraz prezentacja ofert gospodarstw agroturystycznych.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Bogdan Konopka: Sytuacja związana z występowaniem grypy ptaków w Polsce jest bardzo poważna

Błyskawicznie rośnie liczba ognisk ptasiej grypy. W ubiegłym roku potwierdzono 51 ognisk grypy ptaków, w tym w połowie kwietnia mamy już 164 ogniska.  Czy...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE