Mleko będzie drożeć!

Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej na krajowym rynku mleka nadal dominują  czynniki wywierające presję na wzrosty cen skupu.

Według najnowszych danych GUS w czerwcu br. za hektolitr surowca rolnicy otrzymywali przeciętnie 127,5 zł, tj. więcej o prawie 1,5% w porównaniu do maja br. i o prawie 12% w relacji rocznej. Największe podwyżki odnotowano w województwie świętokrzyskim – o ponad 4% do 121,8 zł/hl, oraz opolskim – o prawie 3% do 129,8 zł/hl. Z kolei na Podkarpaciu oraz w warmińsko-mazurskim ceny ukształtowały się na poziomie z maja, tj. odpowiednio 114,3 zł/hl i 127,1 zł/hl.
 

 

\"\"

 

 

Warto zaznaczyć, że zazwyczaj o tej porze roku mleko sezonowo tanieje. W okresie ostatnich pięciu lat cena w czerwcu obniżała się średnio o 0,5% wobec maja, a jeżeli nie brać pod uwagę rekordowego pod względem cen 2007r., to spadek ten sięgał 0,8%. Obecne podwyżki cen mleka oznaczają poprawę dochodowości produkcji, nawet w sytuacji dość drogich płodów rolnych. Według naszych szacunków w połowie bieżącego roku koszty wytworzenia pasz w gospodarstwie były jedynie nieznacznie wyższe (3-5%) w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. W ostatnich miesiącach obniżają się  także ceny mieszanek pełnoporcjowych dla krów mlecznych.

Czytaj także:
Polskie dostawy mleka wyższe niż przyznane kwoty

Rząd za nowelizacją ustawy o rynku mleka
Globalna produkcja mleka wzrasta
 

 

Według danych Ministerstwa Rolnictwa w maju br. były one już tylko około 5% droższe w relacji rocznej (choć nadal o ponad 70% w odniesieniu do stycznia 2010 roku). W porównaniu z połową 2012 roku wzrosły także ceny energii i paliw, co przełożyło się na koszty utrzymania budynków (wzrost około 5%), ale obecnie sytuacja jest stabilna. Powyższe, przy jednoczesnym wzroście ceny skupu oznacza, że w ciągu roku nadwyżka z produkcji mleka uzyskiwana przez rolnika zwiększyła się o 10-15%. W najbliższych miesiącach nie spodziewamy się istotnej zmiany sytuacji rynkowej. Sezonowe spadki cen mleka prawdopodobnie nadal będą niwelowane silna˛ konkurencja˛ o surowiec, wywołaną po części ograniczeniami kwotowymi.
 

Jesienią (IV kwartał) mleko z reguły drożeje, niemniej tendencje te ponownie mogą zostać zaburzone. Naszym zdaniem jest duże prawdopodobieństwo, że wzrost globalnej produkcji mleka, przy nadal słabym popycie w krajach rozwiniętych, przełoży się na obniżki (choć raczej niewielkie) cen mleka w skupie.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here