Mleko w limicie

Producenci mleka mogą odetchnąć z ulgą. Szanse na przekroczenie kwoty mlecznej zmalały prawie do zera. Ale unijny system limitowania produkcji wciąż obowiązuje i już trzeba myśleć o kolejnym roku – podaje Redakcja Rolna TVP.       
  
Na razie sytuacja wygląda następująco. Przyznany Polsce unijny limit produkcji mleka wynosi 9 miliardów 633 miliony kilogramów. Z ostatnich danych wynika, że za 11 miesięcy roku kwotowego rolnicy wykorzystali już 8 miliardów 330 milionów. A to 88% limitu za sezon 2009/2010.

Waldemar Broś – KZSM: Dzisiaj uważam, że na podstawie danych Agencji, a ona ma informacje precyzyjne, nie powinniśmy przekroczyć kwoty.

Z tą diagnozą zgadzają się analitycy rynku. Kar nie będzie, ale teraz rolnicy powinni pomyśleć o przyszłości i kolejnym roku kwotowym.

Jadwiga Seramak – Bulge – IERGZ: W moim przekonaniu nie powinni przekroczyć .

Lepiej nawet nie myśleć co by się działo, gdy narodowy limit produkcji został przekroczony. Zgodnie z unijnymi przepisami kara podstawowa wynosi 28 eurocentów za każdy wyprodukowany ponad kwotę kilogram mleka. Przy przekroczeniu w skali kraju limitu o 6% kara rośnie do 40 eurocentów.

Waldemar Broś – KZSM: Nawet sobie nie wyobrażam, żeby ktokolwiek w Polsce mógł taką karę zapłacić. Czyli mówiąc inaczej – kara przekroczyłaby cenę mleka skupionego.

Unijny system kwotowania produkcji ma funkcjonować tylko do 2014 roku. Potem zaczną obowiązywać prawa wolnego rynku.
 
Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here