Mleko w skupach w dół, a w sklepach mocno w górę. O co chodzi?

1 czerwca to nie tylko Dzień Dziecka, ale też Światowy Dzień Mleka. Wiele osób nie wyobraża sobie codzienności bez tego produktu – piją mleko na śniadanie, dodają do kawy, używają do pieczenia ciast i wykorzystują je na wiele innych sposobów.

Ceny mleka w skupach w dół, a w sklepach mocno w górę. O co chodzi?

Niestety mleko, jak większość podstawowych produktów spożywczych, w ostatnim czasie mocno podrożało. O ile? Z jakiego powodu? Właśnie o tym wszystkim piszemy poniżej.

Dlaczego mleko drożeje?

Ilość skupowanego w Polsce mleka stale wzrasta, a ceny w skupach maleją. Można by pomyśleć, że odzwierciedleniem niskich cen skupowania mleka będą również niskie ceny w sklepach. Niestety, jest odwrotnie – mleko drożeje w szybkim tempie.

Branża mleczarska, jak chyba każda inna branża produkcyjna, została mocno dotknięta rosnącymi cenami produkcji. Mowa tutaj m.in. o podwyżkach cen energii elektrycznej, cen paliw, cen pasz oraz cen nawozów oraz wzroście minimalnego wynagrodzenia. Cena mleka w skupie jest tylko jedną z wielu składowych ceny docelowej, którą widzimy na sklepowych półkach.

Polska nie jest niestety wyjątkiem, bo rosnące koszty produkcji odbijają się na cenach mleka w całej Unii Europejskiej.

Jak bardzo podrożało mleko?

Przyjrzeliśmy się cenom mleka, które publikowane były w gazetkach popularnych super- i hipermarketów. Porównaliśmy ceny z maja 2022 z cenami z maja 2023. Co powiedziały nam te dane?

W pierwszej kolejności podzieliliśmy oferty na 4 rodzaje: mleko UHT 2%, mleko świeże 2%, mleko UHT 3,2% oraz mleko świeże 3,2%. Ogólny wniosek z naszej analizy jest dość pesymistyczny: podrożał każdy z badanych rodzajów mleka.

Cena mleka UHT 2% wzrosła w ciągu roku o 20%, z kolei mleka świeżego 2% aż o prawie 30%.

Cena mleka UHT 3,2% wzrosła w ciągu roku o ponad 13%, z kolei mleka świeżego 3,2% o 27%.

Średnia cena 4 najpopularniejszych rodzajów mleka krowiego wzrosła w ciągu roku o 22,34%.

Jak podrożały wybrane marki mleka?

Tam, gdzie było to możliwe, porównaliśmy ceny konkretnych marek mleka. Nie jest niespodzianką, że każda z nich podrożała w granicach ok. 20-40%. Oto wyniki naszej analizy:

  • Łaciate UHT 3,2% – wzrost ceny o 18,8%
  • Łaciate UHT 2% – wzrost ceny o 20,27%
  • Wypasione Mlekovita UHT 2% – wzrost ceny o 22,13%
  • Łaciate Świeże 2% – wzrost ceny o 33,58%
  • Łaciate Świeże 3,2%– wzrost ceny o 38,23%

Ceny mleka w skupach znów w dół. GUS podał najnowsze dane

Szczegóły badania

W badaniu uwzględniliśmy oferty z gazetek promocyjnych sklepów Auchan, Biedronka, Carrefour, E. Leclerc, Intermarché, Kaufland, Lidl, Stokrotka, Twój Market. Gazetki obowiązywały w maju 2022 oraz w maju 2023 roku.

Przedmiotem porównania było 17 ofert z 2022 i 17 ofert z 2023 roku.

W analizie uwzględniliśmy wyłącznie promocje bez dodatkowych wymogów, jak np. posiadanie karty lojalnościowej lub zakup więcej niż 1 sztuki.

Źródło: MojaGazetka

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Rolnicy muszą się cieszyć ochłapamy i dziękowac że wogóle im zapłacą a może będziemy dawać za darmo. Robią nas w wała tłumacząc że nie ma zbytu a w sklepach podnoszą!! Zadłuża nas państwo zamiast pomóc w wyrównaniu cen tak jak w zbożach Czekamy na taki ruch Nie pomoże czcze gadanie tylko szybkie działanie

  2. W sklepach drożeje z prostego powodu zanim trafi do klienta przechodzi przez wysokie składki zusowskie płacone za pracowników na całym łańcuchu logistycznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics