Młody rolnik, który ubiegał się o dopłaty, nie dostanie premii. Samorząd rolniczy apeluje o zmianę przepisów

Niebawem ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o przynanie "Premii dla młodych rolników". Wiele wątpliwości budzą nowe zasady udzielania tego wsparcia, przede wszystkim wymóg, że ubiegający się o premię do dnia złożenia wniosku nie może prowadzić gospodarstwa rolnego jako kierujący.

 

 

\"rolnictwo,

 

 
W ocenie samorządu rolniczego niektóre kryteria przyznawania premii wykluczają wielu młodych rolników z udziału w programie.
 
Zarząd KRIR zwraca uwagę, że wielu młodych rolników, którzy rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku, czyli np. w styczniu br., jednocześnie złożyło wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich lub było posiadaczem zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt.
 
W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolników tych uznaje się jako osoby, które rozpoczęły prowadzenie gospodarstwa jako kierujący i zostają tym samym wyeliminowani z możliwości ubiegania się o przyznanie premii.
 
Samorząd rolniczy stanowczo sprzeciwił się wykluczeniu z uzyskania pomocy młodych rolników, którzy rozpoczęli urządzanie gospodarstwa w okresie najwyżej 12 miesięcy od daty planowanego złożenia wniosku. Zdaniem KRIR, przejmując gospodarstwo ze zwierzętami i chcąc je prowadzić, młodzi rolnicy musieli zgłosić zwierzęta do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt.
 
Ponadto, KRIR wskazuje, że rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określające warunki przyznania premii dla młodych rolników zostało wydane 13 lipca 2015 r. Z kolei nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich przeprowadzony był od 15 marca do 15 czerwca 2015 r. 
 
Młodzi rolnicy nie mieli zatem wiedzy, że składając wnioski o przyznanie płatności do 15 czerwca 2015 r. zostaną wykluczeniu z możliwości ubiegania się o przyznanie „Premii dla młodych rolników”. Wielu z nich od dłuższego czasu przygotowuje się do złożenia wniosków w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”, a z powodu takiej konstrukcji kryteriów w ww. rozporządzeniu czują się zawiedzeni i w pewnym stopniu oszukani – zwraca uwagę KRIR.
Czytaj także:
W związku z tą sytuacją, samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o pilne wprowadzenie zmian legislacyjnych, aby nie eliminować z ubiegania się o pomoc młodych rolników, którzy ubiegali się o przyznanie płatności bezpośrednich w ramach ostatniego naboru bądź byli posiadaczami zwierząt.
 
Licząc na pilne wprowadzenie zmian przedstawionych przez samorząd rolniczy, Zarząd KRIR zwrócił się także z prośbą o zmianę przepisów w zakresie umożliwienia młodym rolnikom zaliczania gruntów dzierżawionych od osób prywatnych przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie, z uwagi na ograniczone w wielu regionach kraju możliwości długoterminowej dzierżawy gruntów z ZWRSP lub od jednostek samorządu terytorialnego.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Emilian Robert Vicol

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here