Możliwe odstępstwa od pobierania krwi do badań w kierunku ASF

Gospodarstwa ze stref zagrożonych Afrykańskim Pomorem Świń mogą skorzystać z odstępstwa od pobierania krwi do badań w kierunku ASF przez cały rok – poinformował Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Podwyższone zasady bioasekuracji

Gospodarstwa ze stref ASF, które chcą korzystać z odstępstwa od pobierania krwi do badań w kierunku ASF przed wysyłką świń przez cały rok, powinny wprowadzić u siebie podwyższone zasady bioasekuracji zgodnie z dokumentem bazowym GIW z dnia 5 października 2020 r. (ver. 5.1) oraz pismem GLW z 12 października 2020.

Aby uzyskać odstępstwo od badań krwi w okresie poza sezonem ognisk ASF (od początku listopada do połowy maja) wystarczy spełnić wymagania bioasekuracji wymagane rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku (Dz.U. 2018 poz. 290 z późn. zm.).

Aby uzyskać odstępstwo należy wystąpić z wnioskiem do PLW o wprowadzenie monitoringu na podstawie cotygodniowego pobierania próbek od co najmniej pierwszych 2 padłych świń, starszych niż 60 dni w każdym budynku (zobacz pismo GIW).

Ceny skupu wieprzowiny najniższe od pięciu lat

Związkowcy podkreślają, że pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje dodatkowe koszty pracy dla producentów świń, stres dla zwierząt oraz związane jest z regularnym wchodzeniem osób spoza obsługi w bezpośredni kontakt z trzoda chlewną.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wnioskuje o umożliwienie pobierania próbek krwi do badań przez lekarzy standardowo opiekujących się stadem. Gdzie jest to możliwe, zalecamy jak najszybsze przechodzenie na cotygodniowe pobieranie próbek z kości długich i organów od zwierząt padłych.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rada Młodych Rolników u ministra. Poruszono najważniejsze problemy w rolnictwie

Z Radą Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych rozmawiał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski o najważniejszych problemach w rolnictwie. Dopłaty do sprzedanego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics