Mszyce nadal atakują rzepak

Sytuacja robi się niewesoła. W wielu regionach kraju na rzepaku można spotkać liczne kolonie mszyc. Rolnicy już biją się powtórki z jesieni 2016 roku, kiedy z powodu plagi mszyc musieli zaorywać młody rzepak.

Mszyca kapuściana

Pogoda sprzyja nalotom i żerowaniu szkodników w rzepaku. W najbliższych dniach znów zrobi się cieplej, więc na polu możemy mieć sporo nieproszonych gości. Szczególnie licznie na młodym rzepaku występują mszyce.

Mszyce atakują rzepak

Aktywność szkodników jesiennych w rzepaku jest w tym roku bardzo duża. Szczególnie silne są naloty mszycy kapuścianej i mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej. A to bardzo niebezpieczny owad, jest on bowiem wektorem wirusa żółtaczki rzepy (TuYV), groźnej choroby rzepaku. Straty w plonie spowodowane tym wirusem mogą wynosić nawet 50 proc.

Poza tym żerujące na liściach mszyce uszkadzają blaszkę liściową młodych roślin, które następnie więdną i zamierają

Dlatego, o ile pogoda pozwoli, należy przeprowadzić zabieg ochronny używając insektycydów układowych lub wgłębnych.

Przy wykonywaniu oprysku warto dodać adiuwant, który zapewni lepsze dotarcie cieczy roboczej z insektycydem na spodnią stronę blaszki liściowej.

Redakcja AgroNews, fot. PROCAM

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Paliwa w odwrocie? Ceny w hurcie spadają, ale stacje jeszcze nie nadążają

Na przełomie czerwca i lipca polski rynek paliw znalazł się w nietypowej sytuacji. Ceny hurtowe paliw zaczęły spadać, podczas gdy na stacjach benzynowych kierowcy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics