Myśliwi wykonali 90 proc. odstrzału dzików. A ASF nadal szaleje

Advertisement

Od 1 kwietnia do końca listopada myśliwi odstrzelili ok. 168 tys. dzików, czyli 90,7 proc. planu łowieckiego na rok 2018/2019 – poinformował Polski Związek Łowiecki. Ale wirus ASF nie daje o sobie zapomnieć. Tylko w grudniu odnotowano 176 przypadków tej choroby wśród dzików.

odstrzał dzików, ASF, Polski Związek Łowiecki, koszty ASF, świnie, trzoda chlewna

Odstrzał dzików trwa

W całym sezonie 2018/2019, a więc od 1 kwietnia, myśliwi mają odstrzelić łącznie 185 tys. dzików. Do tej pory pozyskano w ramach polowań blisko 168 tys. dzików przy prawie 3 mln wyjść w łowisko. To oznacza, że 1 dzik jest upolowany na 18 wyjść.

– Koszt społecznej pracy myśliwych wraz z dojazdami oraz amunicją szacuje się na kwotę blisko 583 mln zł. Oznacza to, że koszt pozyskania jednego dzika wynosi 3400 zł. Sumaryczny roczny plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie ponad 185 tys., na dzień 30 listopada pozyskanie dzika wynosi 90,7 % rocznego planu – wylicza rzeczniczka PZŁ Paulina Marzęcka.

Marzęcka dodała, że w ramach walki z ASF myśliwi prowadzą także odstrzał sanitarny. W jego ramach odstrzelono do końca miesiąca listopada 29 484 dzików, w tym 15 406 szt. loch powyżej 30 kg (52,3 %).

PZŁ zapowiada, że w styczniu 2019 r. odbędą się polowania wielkopowierzchniowe z wykorzystaniem psów.

Myśliwi o zwalczaniu ASF

Myśliwi przekonują, że „temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika traktowany był i jest priorytetowo w kontekście podejmowanych działań i środków zaradczych, nie tylko ze względów przyrodniczych, ale przede wszystkim poważnych konsekwencji gospodarczych i ekonomicznych mogących odcisnąć piętno na rynku hodowli trzody chlewnej w Polsce”.

PZŁ poinformował ponadto, że w ramach walki z wirusem ASF od kilku miesięcy prowadzone są cykliczne szkolenia dla myśliwych odnośnie postępowania ograniczającego rozprzestrzenianie się choroby.

Zarządy Okręgowe PZŁ prowadzą kampanię informacyjną, a myśliwym dystrybuowane są zestawy bioasekuracyjne. Związek zakupił także 203 sztuki chłodni do przechowywania dzików i użyczył je kołom łowieckim. Poza tym stworzył grupy interwencyjne zapobiegające przemieszczaniu się potencjalnie zarażonych dzików z krajów wschodnich. Docelowo planowane jest utworzenie takich grup w kolejnych okręgach.

Związek zwrócił uwagę, że myśliwi biorą też udział w akcjach poszukiwania padłych dzików. Prowadzony jest wzmożony odstrzał w korytarzach ekologicznych i wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Planowany jest również zakup urządzeń termowizyjnych do wyszukiwania dzików oraz prowadzenie badań telemetrycznych związanych z przemieszczaniem się dzików.

Myśliwi zaproponowali też szereg zmian legislacyjnych, które ułatwią walkę z ASF. To m.in. wydłużenie okresu polowań zbiorowych na dziki do końca lutego; dopuszczenie termo i noktowizji oraz sztucznego światła do polowań na dziki w całym kraju; zwiększenie dostępności łowiectwa dla Polaków, dopuszczenie polowań na dziki przy współpracy pomocnika z psem oraz umożliwienie ostrzałów dzików przy użyciu łuków myśliwskich.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics