Na giełdach zbóż powrót do zwyżek

W tym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie – listopadowy – na Matif wzrosły o 1,2% do 262,8 EUR/tonę, natomiast kukurydza podrożała przez tydzień o 3,3% do 247,8 EUR/tonę –  wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA .

Do tendencji wzrostowych cen mogły przyczynić się kolejne negatywne korekty prognoz światowego i unijnego bilansu zbożowego, doniesienia o możliwych opóźnieniach w zasiewach ozimin w niektórych unijnych krajach (Francja, Wielka Brytania) oraz rozważane przez Ukrainę wprowadzenie restrykcji w eksporcie pszenicy począwszy od 15 listopada br.

W ostatnim tygodniu wszystkich na unijnych giełdach towarowych zboża w kontraktach terminowych odnotowywały zwyżki cen, było tak również po drugiej stronie oceanu – na amerykańskich giełdach. Tutaj też przeważały tendencje wzrostowe.

Wyjątkiem była jednak kukurydza na CBoT. Notowania tego gatunku w najbliższym kontrakcie – grudniowy – obniżyły się przez tydzień o 2,5% dochodząc do 292,1 USD/tonę. Niewielkie zwyżki miały miejsce natomiast w przypadku pszenicy w kontrakcie grudniowym, której ceny wzrosły przez ostatni tydzień o 0,5% do 320,7 USD/tonę.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here