Na południu rekordy, na Kujawach straty. Trwa kampania cukrowa

Trwają zbiory buraków cukrowych. Na południu Polski rolnicy cieszą się rekordowymi plonami. Gorzej jest w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu. Tam opady były słabsze, a miejscami występowała susza. W tych rejonach rolnicy liczą straty.
 

\"rolnictwo,
 

Kazimierz Kobza, Dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego szacuje, że w tym roku gospodarze powinni zebrać około 60 ton z hektara.

– Zbiory będą prawdopodobnie wyższe niż w roku ubiegłym, ponieważ burakami zostało obsianych 190 tysięcy hektarów, a więc więcej niż w latach ubiegłych. Oznacza to, że możemy spodziewać się zbiorów na poziomie 11,4 mln ton
– mówi dyrektor Kobza.

Przebieg pogody w I i II dekadzie października sprzyjał intensywnej kumulacji cukru w korzeniach buraków cukrowych.

Czytaj także:

Prywatyzacja KSC. Do trzech razy sztuka?
Kto najwięcej płaci za buraki?

Według doniesień Pfeifer & Langen Polska S.A w ostatnich dniach średnia dzienna polaryzacja buraków dostarczanych  do cukrowni w rejonie Wielkopolski (Środa Wlkp., Gostyń, Miejska Górka) zawierała się w przedziale 17,2-17,9 natomiast dla cukrowni w Glinojecku była na poziomie 18,3-18,8. Jednocześnie zwiększają się plony buraków – z zakończonych dotychczas dostaw w Wielkopolsce są powyżej 62 t/ha, a w rejonie Glinojecka na poziomie 55 t/ha.

Niższą zawartość cukru mają natomiast buraki z tych rejonów Polski, gdzie nie wystąpiła susza.

– Obecnie na Śląsku polaryzacja wynosi niewiele ponad 16 proc. – przyznaje dyrektor Kobza.

Ile cukru?
Jak szacuje KZPBC, produkcja cukru w tym sezonie wyniesie 1 mln 710 tys., a więc podobnie jak w ubiegłym roku.

– Jest to więcej niż wynosi krajowa kwota cukrowa (1 mln 405 tys. ton). A to oznacza, że w kolejnym roku cukrownie będą miały zapasy cukru – mówi dyrektor Kobza.

Jak wyjaśnia Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej cukier pozakwotowy będzie eksportowany do krajów trzecich lub zaliczony na poczet produkcji kwotowej w sezonie 2015/2016.

\"rolnictwo,
 

Prywatyzacja KSC
Trwa kolejne podejście do prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. 9 października przedstawiciele plantatorów i pracowników Krajowej Spółki Cukrowej oraz Ministerstwa Skarbu Państwa wypracowali porozumienie dotyczące wstępnej koncepcji prywatyzacji KSC.

Jak informuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, MSP przychyliło do propozycji strony plantatorskiej zakładającej przeprowadzenie prywatyzacji Spółki w oparciu o wielkość kontraktacji buraka cukrowego przypadającej na każdego plantatora dostarczającego surowiec do KSC SA.

– Ostateczne decyzje co do prywatyzacji zostaną podjęte po wycenie. Jako związek mamy możliwość zrobienia własnej wyceny. A proponowany model prywatyzacji zakłada sprzedaż wszystkich akcji posiadanych przez Skarb Państwa, w ramach którego ok. 90 proc. udziałów może zostać nabyte przez plantatorów, a pozostałe 10 proc przez pracowników Spółki – informuje Kazimierz Kobza.

Wycena Spółki ma być dokonana do 15 grudnia 2014 roku i po tym terminie odbędzie się kolejne spotkanie w MSP.

Kamila Szałaj, Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here