Na rynku ciągników nadal spadki. Ale dwie marki świętują

We wrześniu wydano tablice do 631 nowych ciągników rolniczych. Oznacza to 9% spadku w stosunku do sierpnia. Sprzedaż ciągników była także o 39% niższa od zeszłorocznej – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

John Deere, New Holland, Ursus, sprzedaż ciągników, ciągnik, Zetor,
 

Obserwowany w ostatnich tygodniach spadek popytu na ciągniki rolnicze nie przeszkadza liderom we wzmocnieniu przewagi nad konkurencją. Blisko 40% traktorów zarejestrowanych w pierwszych trzech dekadach roku pochodzi z oferty tylko dwóch producentów. Zarówno marce New Holland, jak i John Deere udało się znacząco poprawić swój zeszłoroczny wynik – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Sprzedaż ciągników. Lider ze wzrostami

Kolejną marką, która przekroczyła tysiąc rejestracji w tym roku, jest John Deere. Producent zielono-żółtych traktorów odnotował we wrześniu sprzedaż 141 maszyn. To 29% więcej niż w sierpniu. Przełożyło się to także na 11% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na drugiej pozycji uplasował się dotychczasowy lider. Wydano tablice do 99 ciągników New Holland. Oznacza to 31% spadku w porównaniu z sierpniem. Marka odnotowała również o 41% mniej rejestracji niż we wrześniu 2017 roku. Czołówkę zamknęła Kubota, z liczbą 70 rejestracji. Producent poprawił sierpniowy wynik o 23%. Odnotował jednak 29% spadku w ujęciu rocznym.

Ulubione konstrukcje

Najchętniej wybieranym modelem ciągnika we wrześniu był Zetor Proxima 90. Wydano tablice do 23 egzemplarzy tej maszyny. Drugą najpopularniejszą konstrukcją był John Deere 6120M. Właścicieli znalazły 22 traktory o tym oznaczeniu. Trzecia lokata przypadła również ciągnikowi z oferty wrześniowego lidera. Na rejestrację modelu 6155M zdecydowano się 18 razy. 

Największe potrzeby na Mazowszu

Najwięcej ciągników znów trafiło na Mazowsze. We wrześniu wydano tam tablice do 97 maszyn. Region odnotował 28% spadku w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż ciągników była także o 35% niższa od tej z analogicznego okresu ubiegłego roku. Druga pozycja przypadła Wielkopolsce. Odnotowano tam rejestrację 63 maszyn – to o 15% więcej niż w sierpniu. Wynik ten był jednak o 14% niższy od tego z września ubiegłego roku. Podium województw o największych potrzebach maszynowych zamknęła Lubelszczyzna. Na jej terenie zarejestrowano 61 ciągników. Oznacza to 9% spadku w stosunku do sierpnia oraz 66% spadku w porównaniu z wrześniem poprzedniego roku.

Redakcja AgroNews, fot. John Deere

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here