Na rynku hurtowym warzywa rekordowo tanie

Większość krajowych warzyw jest tańsza niż w 2015 roku. Wynika to z dużych, tegorocznych zbiorów, które mogą być znacznie wyższe niż w minionym roku i wynieść około 4,4 miliona ton – informuje Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą.

 

\"rolnictwo,

 

Znaczna część warzyw jest o połowę tańsza w porównaniu z ceną sprzed roku. Fasolka szparagowa, w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach sprzedawana jest w cenie od 2,3 do 3 zł za kilogram (opakowania po 5 kg). Cebula biała w opakowaniach po 15 kg sprzedawana jest w cenie od 30 groszy do 60 groszy za kilogram, co oznacza spadek cen o 50% w porównaniu do ceny z września 2015 roku.

O połowę tańsza jest także marchew, w ofercie hurtowej worki po 15 kg, kosztuje od 40 do 50 groszy za kilogram. Podobnie pietruszka, w tym roku odbiorcy płacą połowę ceny sprzed roku. Na rynku w Broniszach korzenie pietruszki sprzedawane są w cenie od 2 zł do 2,2 zł za kilogram. Papryka zielona w cenie hurtowej od 1,85 do 2,3 zł za kilogram, kolorowa do 3,5 zł za kilogram to oznacza spadek cen o 1/3, w porównaniu do cen z ubiegłego roku.

Rekordowe dynie
W tym roku można wybierać zarówno w smakach jak i wielkościach. Dynie na zupy, przetwory, dynie makaronowe, dekoracyjne, podłużne, okrągłe i żeberkowane. Rodzina dyniowatych liczy ponad 20 gatunków. Na rynku w Broniszach dostępnych jest kilkanaście, niektóre okazy ważą po kilkadziesiąt kilogramów.
Ceny dyni, cukinii i kabaczków zbliżone. Od 1,50 zł za kg kabaczków do 2,5 zł za cukinie i dynie. Pomimo chłodniejszych ostatnio  nocy i poranków  dostawy wszystkich dyniowatych są spore bowiem pogoda o tej porze nie wpływa już na ich dojrzewanie.

Dynie cenione są szczególnie ze względu na zawartość minerałów i witamin, warzywo to jest także bogate w beta-karoten (przeciwutleniacz) i z powodzeniem przeciwdziała chorobom nowotworowym, nadciśnieniu i chorobom serca.

Polskie mini kiwi
Już kolejny rok w ofercie handlowej pojawiają się wyprodukowane w Polsce bardzo smaczne i dekoracyjne mini kiwi. Wyhodowana przez naukowców z SGGW Aktinidia uprawiana jest już w ponad 30 gospodarstwach sadowniczych, głównie w rejonie grójecko-wareckim. Zbiór mini kiwi rozpoczyna się we wrześniu.

Tanie jabłka, jesienne maliny i truskawki
Ceny jabłek konsumpcyjnych są 20-40 proc. niższe w porównaniu z cenami sprzed roku. Za skrzynkę z 15 kilogramami tych owoców odbiorcy płacą od 15 od  25 zł. Jesienne maliny i truskawki są o 1/5 tańsze w porównaniu z wrześniem 2015 r. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach sprzedawane są w cenie od 7 do 12 zł za kilogram.

Kończące się już borówki amerykańskie sukcesywnie drożeją. Obecnie cena kilogram dochodzi do 35 zł, w sprzedaży hurtowej. Nadal bardzo dużo jest śliwek, w cenach od 80 groszy za węgierki do 3,5 zł za mieszańce wielkoowocowe (opakowania po 20 kg). Dużo jest żurawiny i aronii, doskonałej na przetwory oraz owoców polskiego pigwowca, świetnie nadającego się do uszlachetniania przetworów.

Rekordowe zbiory
Jak informuje GUS, jabłek powinniśmy zebrać 3,5 miliona ton, gruszek 80 tys. ton,  śliwek 100 tys. ton.  Zbiory z krzewów i plantacji jagodowych będą o 9 proc. wyższe i wyniosą 0,6 mln ton. Zbiory warzyw gruntowych będą wyższe aż o 16 proc. od ubiegłorocznych i wyniosą około 4,4 miliona ton. Kapusty i kalafiorów będzie więcej o 18 proc. Cebuli zbierzemy 620 tys. ton, o 13 proc. więcej niż w 2015 r.

 

Redakcja AgroNews, fot.:pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here