Na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę

Na hurtowym rynku paliw po raz pierwszy od wielu tygodni mamy do czynienia z obniżkami. Krajowe rafinerie oferują do sprzedaży benzynę i olej napędowy w wyraźnie niższej cenie, niż przed tygodniem. Na stacjach po raz pierwszy w historii średnie ceny paliw podstawowych w tym tygodniu były sprzedawane w rekordowo wysokich cenach – powyżej 6 zł za litr, ale spadki w sprzedaży hurtowej mogą zaowocować, przyjemną z punktu widzenia kierowców, choć na razie niewielką, przeceną na stacjach benzynowych.

Na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę
Na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę
Od początku tygodnia PKN Orlen oraz Grupa Lotos czterokrotnie zmieniały cenniki paliw w hurcie. Średnia cena benzyny bezołowiowej u polskich producentów wynosi obecnie 4763 zł netto za 1000 litrów – to o 115 zł taniej, niż przed długim listopadowym weekendem. Nieco mniej, bo o 91,40 zł potaniał olej napędowy, aktualnie w hurcie paliwo to jest o 127,60 zł droższe od benzyny, dziś jego średnia cena wynosi 4890,60 zł (134,20 zł poniżej tegorocznego maksimum).

Podrożała benzyny o 2-3 grosze na litrze oraz olej napędowy o 3 grosze

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce, przeprowadzonej przez e-petrol.pl w środę (17 listopada) wynika, że po raz kolejny podrożały benzyny o 2-3 grosze na litrze oraz olej napędowy o 3 grosze. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła w tym tygodniu 6,01 zł za litr, a olej napędowy po podwyżce kosztował 6,02 zł/l. Najbardziej, bo aż o 8 groszy na litrze podrożał autogaz, którego średnia cena wyniosła w tym tygodniu 3,34 zł/l. Warto zauważyć, że aktualne poziomy cenowe paliw podstawowych na polskich stacjach w tym tygodniu nie tylko przekroczyły psychologiczną barierę 6 zł/l, ale także ustanowiły swoje historyczne rekordy.

Rafinerie obniżają ceny, na stacjach pojawi się szansa na spadki

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że po relatywnie dużych zniżkach w sprzedaży hurtowej, jakich byliśmy świadkami w dobiegającym końca tygodniu, w sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos wprowadzą jedynie kosmetyczne zmiany do swoich cenników hurtowych. Taka stabilizacja cen może spowodować, że przecena w hurcie z ostatnich dni może niebawem dotrzeć na stacje paliw i wywołać tak oczekiwane przez klientów obniżkowe ruchy cen na pylonach – wiele wskazuje na to, że cena benzyny znów spadnie poniżej granicy 6 zł/l.
Z najnowszej analizy cen paliw e-petrol.pl wynika, że już po niedzieli najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować średnio po 5,98-6,10 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 6,01-6,12 zł/l. Na obniżki kierowcy nie mają co liczyć natomiast w przypadku autogazu. Tutaj podwyżki w cenach hurtowych związane z brakiem dostępności LPG od dłuższego czasu przenoszą się na cenniki detaliczne – w przyszłym tygodniu średnio za litr tego paliwa będzie się płacić 3,33-3,41 zł.
Źródło: e-patrol.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

W odpowiedzi liczne krytyczne sygnały napływające od rolników w sprawie zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics