Na światowych rynkach cukier najtańszy od lat!

Rok 2013 był trzecim z rzędu, w którym dominowały przeceny giełdowych notowań cukru- informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAPA. W Nowym Jorku na koniec grudnia cukier surowy kosztował 361,8 USD/t i w relacji rocznej stracił 16%. Natomiast cukier biały w Londynie potaniał przez rok o 14% do 449 USD/t.
 

 

\"\"

 

Początek stycznia 2014 roku przyniósł dalszą przecenę: cukier surowy staniał do 347 USD/t, a biały do 432,3 USD/t. Notowania są obecnie najniższe od trzech i pół roku. Na poziom cen wpływ ma przede wszystkim światowy bilans cukru, który czwarty sezon z rzędu będzie charakteryzować nadwyżka produkcji nad konsumpcją. Rośnie też poziom zapasów. U głównych producentów i eksporterów oczekiwane są wzrosty produkcji.

Nie słabnie jednak popyt na cukier, co nie powinno dziwić ze względu na niskie ceny. Nadwyżka produkcyjna skurczy się jednak w relacji rocznej, bo dynamika światowej produkcji będzie ujemna w relacji rocznej. Niskie ceny sprawiają, że uprawa trzciny traci na opłacalności. Część rolników dywersyfikuje swoje uprawy. W sezonie 2013/14 (kwiecień/marzec) w Brazylii mimo 11% wzrostu zbiorów trzciny cukrowej produkcja cukru jest stabilna.

Czytaj także:
Walka o cukier trwa!
„Dyrektywa tytoniowa” wyrzuci ludzi na bruk?!
Jak się zmieniły ceny żywności przez ostatni rok?

Nadwyżki trafiają do sektora bioetanolu, co pozwala rekompensować małe zyski (a nawet straty) z produkcji cukru. Wydaje się, że światowy rynek cukru może w 2014 roku przechodzić z fazy nadwyżki do zrównoważonego bilansu lub nawet niewielkiego deficytu.

Ceny powinny jednak jeszcze obniżać się, zwłaszcza w pierwszym kwartale (do rozpoczęcia nowej kampanii w Brazylii). W drugiej połowie roku, zwłaszcza pod jego koniec, mogą pojawić się już wzrosty. Dużo będzie zależeć od popytu, kursu walut i cen ropy.

Źródło: FAMMU/FAPA, 
Redakcja AgroNews, fot : sxc.hu   
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here