Nadal spadają ceny mleka

GUS opubikował dane, z których wynika, że w sierpniu za 1 hl mleka płacono w skupie 107,81 zł, tj. mniej o 0,6% niż przed miesiącem i o 15,9% niż przed rokiem.

 

\"rolnictwo,

 

Najwyższe ceny uzyskali rolnicy z woj. podlaskiego – 116,15 zł/1 hl, opolskiego – 111,51 zł/1 hl oraz dolnośląskiego – 110,49  zł/1 hl.
Najmniej zaś płacono w woj. świętokrzyskim – 99,22 zł/1 hl, – łódzkim 101,03 zł/1 hl oraz kujawsko-pomorskim – 101,05 zł/1 hl.

Mleko się rozlało
Ceny mleka od kilku miesięcy sukcesywnie spadają. Dziś producenci mleka mogą liczyć na niewiele ponad złotówkę za litr w skupie. A są też takie spółdzielnie, które oferują jedynie 90 gr za litr.

Przyczyn tak złej sytuacji jest wiele. Po pierwsze globalny popyt na produkty mleczarskie jest ograniczony, a po drugie cały czas utrzymuje się rosyjskie embargo. Nie bez znaczenia jest też likwidacja kwot mlecznych. Odkąd prawo do produkcji mleka przestało być reglamentowane, podaż tego surowca stale rośnie, również w Polsce.

Będzie lepiej?
Zespół ekspertów ARR ocenia, że ceny mleka i jego przetworów do końca 2015 r. będą niższe niż rok wcześniej – we wrześniu o 9–13 proc., a w grudniu o 3–8 proc.

To oznacza, że pod koniec roku ceny mleka w skupie wzrosną. Zdaniem ARR litr mleka we wrześniu będzie kosztował 1,09 – 1,14 zł, a w grudniu 1,13-1,20 zł.

Pomoc dla mleczarzy
Unia Europejska, pod naciskiem organizacji rolniczych i resortów rolnictwa krajów członkowskich, zapewniła pomoc temu sektorowi. Na wsparcie dla producentów mleka i wieprzowiny Bruksela przeznaczyła 80 mln euro. Podniesione zostały także stawki w mechanizmie prywatnego przechowalnictwa oraz wydłużone terminy funkcjonowania tego mechanizmu pomocy.
KE zgodziła się również na przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich.

Producenci mleka chcą więcej
Ale unijni producenci mleka i organizacje ich zrzeszające domagają się szerszego zakresu pomocy. Przede wszystkim chcą, by pieniądze z kar za przekroczenie limitów produkcji mleka były przeznaczone na pomoc temu sektorowi. Poza tym domagają się podniesienia ceny interwencyjnej mleka.

Czytaj także:

Nie będzie podniesienia ceny interwencyjnej mleka. Copa-Cogeca rozczarowane
Niecałe 29 mln euro pomocy dla polskich rolników. Resort rolnictwa rozczarowany

Na początku września odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów rolnictwa państw UE. Unijni producenci mleka oczekiwali, że szefowie resortów rolnictwa opowiedzą się za podwyższeniem ceny interwencyjnej mleka. Tak się jednak nie stało. Swoje rozczarowanie tym faktem wyraziła także Copa-Cogeca, zwracając uwagę, że brak wsparcia producentów mleka doprowadzi do pogorszenia i tak już trudnej sytuacji w sektorze.

– Mamy świadomość, że bez wniosku Komisji Europejskiej pole manewru jest ograniczone. Ale należy je zwiększyć, żeby ustanowić dolny pułap na rynku i zatrzymać trend spadkowy cen, które są na rekordowo niskim poziomie. Jesteśmy rozczarowani tym, że temat ubezpieczeń kredytów eksportowych dla rynków wołowiny, wieprzowiny i mleka nie został podjęty, mimo iż od dawna o to apelujemy. Pakiet zawiera niewiele instrumentów pomagających w zarządzaniu rynkiem lub rosnącymi wahaniami i problemami w perspektywie krótkoterminowej. Żałujemy, że nie przedstawiono środków dla unijnego sektora wieprzowiny oraz że bardzo krótko omówiono problemy z jakimi zmaga się sektor wołowiny – mówił Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Departament of Agriculture

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here