Nadchodzi koniec ery klatkowej

15 kwietnia w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące europejskiej inicjatywy obywatelskiej o zakazie stosowania klatek dla zwierząt hodowlanych. Popiera ją ponad 1,5 mln Europejczyków. Ponad 1,5 mln osób w państwach UE wsparło europejską inicjatywę obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, wzywającą Komisję Europejską do wycofania wszystkich klatek w hodowli zwierząt w państwach UE – podaje EURACTIV.pl.

Nadchodzi koniec ery klatkowej - europejska inicjatywa obywatelska
Nadchodzi koniec ery klatkowej – europejska inicjatywa obywatelska

Naukowcy popierają zakończenie hodowli klatkowej

Apel wsparło ponad 140 naukowców, którzy w marcu br. złożyli list otwarty do Komisji Europejskiej. Naukowcy podkreślili, że w Unii Europejskiej ponad 300 mln zwierząt hodowlanych jest zamkniętych w klatkach. „Badania naukowe pokazują, że klatki mają z natury poważne wady z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, a ich stosowanie jest niezgodne z traktatem uznającym zwierzęta za istoty czujące”, napisali sygnatariusze pisma.

Badacze postulują przede wszystkim, aby całkowicie wygasić chów klatkowy zwierząt w krajach Unii Europejskiej i przejść na systemy alternatywne, które już istnieją i są opłacalne – na przykład zastępować indywidualne kojce dla cieląt, które źle wpływają na ich rozwój, miejscami przeznaczonymi dla małych, stabilnych grup tych zwierząt.

W trakcie dzisiejszego (15 kwietnia) wysłuchania, które odbyło się dzięki Komisji ds. Rolnictwa (AGRI) oraz Petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego – wzięli w nim udział ich przewodniczący Norbert Lins, Dolors Montserrat i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Věra Jourova – przedstawicielka europejskiej inicjatywy obywatelskiej “End the Cage Age” Leopoldine Charbonneaux i jej zastępczyni Olga Kikou przedstawiły cele inicjatywy.

“Chciałbym pogratulować organizatorom inicjatywy”, powiedział Norbert Lins wyrażając poparcie dla zakończenia „ery klatkowej”. Věra Jourova podkreśliła z kolei jak dużym osiągnięciem jest uzyskanie ponad miliona podpisów pod inicjatywą.

Głos zabrała m.in. komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides oraz przedstawiciel Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES)  Kerli Ats i przedstawiciel Komitetu Regionów Guillaume Cros. Swoje stanowisko przedstawił również komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Zamknięte zwierzęta cierpią w krajach UE

“End the Cage Age” to inicjatywa zarejestrowana w 2018 r., która uzyskała poparcie 1,6 mln mieszkańców z całej UE. Wymagany próg podpisów został odnotowany w 18 państwach członkowskich. Największe podpisów zebrano w Niemczech, Holandii oraz Włoszech.

Celem inicjatywy jest wprowadzenia zakazu niehumanitarnego traktowania zwierząt gospodarskich. “End the Cage Age” wzywa Komisję Europejską do  zakazu stosowania klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, kur niosek hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi oraz macior.

Inicjatorzy domagają się zakazu legowisk dla karmiących loch oraz indywidualnych zagród dla cieląt, o ile zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone w danym państwie członkowskim.

“Ponad 12 mln cieląt przez pierwsze 8 tygodni  jest przetrzymywanych w odrębnych zagrodach”, powiedziała dziś w Parlamencie Europejskim organizatorka inicjatywy Olga Kikou. “Dwa tygodnie przed końcem życia 40 mln kaczek i gęsi zamykanych jest w klatkach”, dodała.

Według danych setki milionów zwierząt hodowlanych na terenie Unii Europejskiej jest trzymana przez większość życia w klatkach, co wiąże się z ich cierpieniem. Kampania prowadzona przez “End the Cage Age” zwraca uwagę na możliwość wprowadzenia systemu bezklatkowego, który chroniłby dobrostanu zwierząt.

Kto wspiera inicjatywę?

Inicjatywa “End the Cage Age” jest trzecią w historii pod względem zebranych podpisów od początku istnienia ECI (European Citizen’s Initiative). Jednocześnie została szóstą europejską inicjatywą, spośród aż 76 zarejestrowanych od 2011 r., którą udało się z powodzeniem przedstawić Komisji Europejskiej.

“Udało się to osiągnąć dzięki wsparciu ponad 170 organizacji, które poparły zakończenie ery klatkowej”, powiedziała Kikou.

Według danych, na które powołują się autorzy inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”, 94 proc. osób w Europie, uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82 proc. jest zdania, że ​​zwierzęta gospodarskie powinny być lepiej chronione.

Na stronie internetowej “End the Cage Age” znajduje się ranking – „Europa bez klatek – jak blisko jesteśmy” – pokazujący realizację wskazanych postulatów w krajach członkowskich UE.

Najlepiej w realizowaniu postulatów dotyczących polepszenia dobrostanu zwierząt radzi sobie Austria, gdzie 97 proc., zwierząt znajduje się poza klatkami. Drugi jest Luksemburg z podobną statystyką. Najgorzej radzi sobie Malta, gdzie 99 proc. stanowią zwierzęta hodowane w klatkach.

Polska uplasowała się na 23 miejscu z wynikiem 18 proc. Według danych w naszym kraju 82 proc. zwierząt trzymanych jest w klatkach. Zgodnie z prawem nad Wisłą jedynie kaczki i gęsi są hodowane bezklatkowo.

Inicjatywa obywatelska: Europejczycy mają głos

Europejska inicjatywa obywatelska umożliwia zabranie głosu przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy mają możliwość zaproponowania Komisji Europejskiej nowych przepisów w zakresie jej kompetencji.

W momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, organizatorzy inicjatyw są zapraszani do przedstawienia swojego pomysłu podczas publicznej debaty w Parlamencie Europejskim, przed komisją odpowiedzialną za dany temat.

W grudniu 2020 r. Parlament Europejski przyjął inicjatywę „Right2Water” dotyczącą dostępu do bezpiecznej i wysokiej jakości wody z kranu dla Europejczyków. Propozycję poparło 1,8 mln Europejczyków. Na wdrożenie dyrektywy kraje otrzymały dwa lata.

Konsumenci nie są gotowi na wycofanie jaj klatkowych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach inicjatywy będą musiały wprowadzić zmiany dotyczące dostępu do wody. Restauracje, stołówki i inne usługi gastronomiczne powinny oferować wodę do picia za darmo bądź za niską opłatą.

Źródło: https://www.euractiv.pl

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + 12 =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,353ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z członkami Prezydium Porozumienia Rolniczego.  Tematem przewodnim było przedstawienie przez przewodniczących poszczególnych zespołów działających w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE