Najbliższe miesiące przyniosą spadek cen skupu mleka. Kiedy sytuacja się odwróci?

W ostatnich miesiącach obserwujemy rozbieżne tendencje na światowym rynku mleka. Z jednej strony utrzymuje się dość silny wzrost cen masła, z drugiej strony obniżają się ceny odtłuszczonego mleka w proszku.

Najbliższe miesiące przyniosą spadek cen skupu mleka. Kiedy sytuacja się odwróci?


W tym samym czasie ceny serów czy pełnego mleka w proszku pozostają relatywnie stabilne. W efekcie doszło do dalszego wzrostu relacji cen tłuszczu mlecznego i białka odzwierciedlanej różnicą pomiędzy cenami masła i odłuszczonego mleka w proszku, wskazując na pogłębiającą się nierównowagę wewnętrzną na tym rynku.

Uważamy, że obecna sytuacja cenowa na rynku wynika z dwóch przeciwstawnych czynników: nadal ograniczonej podaży mleka wśród głównych światowych eksporterów produktów mlecznych i utrzymującego się osłabionego światowego popytu na produkty mleczne – prognozują analitycy Credit Agricole.

Wysoka opłacalność wspiera wzrost produkcji mleka

Obecnie uwaga rynku koncentruje się na półkuli północnej, gdzie UE oraz USA znajdują się w decydującej fazie sezonu mlecznego. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy wzrost podaży mleka z tych kierunków w najbliższych miesiącach, czemu sprzyja utrzymująca się jak dotąd wysoka opłacalność produkcji mleka. Ocena ta może jednak zmienić się w przypadku ewentualnego pogorszenia warunków agrometeorologicznych.

Oczekujemy jednak, że koniec br. przyniesie obniżenie podaży mleka ze względu na sezonowy spadek produkcji na półkuli północnej przy braku perspektyw silnego wzrostu produkcji mleka na półkuli południowej (w Nowej Zelandii, Australii i Argentynie)
– dodają analitycy.

Pierwsze oznaki ożywienia popytu na światowym rynku mleka?


W ostatnich miesiącach napływają mieszane sygnały dotyczące popytu na światowym rynku mleka.
Z jednej strony wolumen sprzedaży zagranicznej światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna) wyrażony w ekwiwalencie mleka zwiększył się w okresie I-II 2024 r. o 9,5% r/r. Z drugiej strony import ze strony największych importerów obniżył się w tym czasie o 1,7% r/r, przy czym zakupu ze strony Chin zmniejszyły się aż o 8,3%. Analitycy uważają, że pod koniec br. światowy popyt na produkty mleczne zwiększy się, czemu będzie sprzyjać oczekiwane przez nas ożywienie aktywności w światowej gospodarce.

Na przełomie III i IV kw. ceny skupu mleka zaczną rosnąć

„Podtrzymujemy naszą oceną, zgodnie z którą do silniejszego wzrostu cen na światowym rynku mleka dojdzie dopiero na przełomie III i IV kw. br., czemu sprzyjać będzie ożywienie popytu na produkty mleczne, wspierane m.in. przez silniejszy popyt w Europie. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych wśród kluczowych eksporterów produktów mlecznych w najbliższych miesiącach.

W konsekwencji oczekujemy, że cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym, a do odwrócenia trendu dojdzie na przełomie III i IV kw. Tym samym prognozujemy, że na koniec 2024 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 220 zł/hl, a na koniec 2025 r. ok. 230 zł/hl” – prognozują analitycy Credit Agricole.

Źródło: Credit Agricole

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics