Najczęstsze wady i zaburzenia wzrostu róż brokułów

Róża luźna, rozpierzchła
W takiej róży różyczki są luźno ułożone, nie przylegają do siebie. Struktura pączków w poszczególnych różyczkach jest również luźna. Róże takie powstają w skutek starzenia się roślin, zewnętrznych warunków stresowych, małego nawożenia azotem i braku wody.

Przerastanie liśćmi
Pomiędzy poszczególnymi różyczkami w róży wyrastają małe listki. Taka sytuacja wynika z niecałkowitego przejścia z fazy wegetatywnej do generatywnej, co jest wynikiem zbyt wysokiej temperatury po zawiązaniu róży.

Wykwitanie pączków w róży
Część kwiatów w róży wykwita. Jest to skutkiem nierównomiernego tworzenia się pączków w róży. Wykwitanie poszczególnych pączków w róży jest powodem opóźniania zbioru.

Deformacje róży i nierównomierny rozwój pączków

Deformacje róż występują najczęściej przy uprawie letniej i zależy od okresu wysokiej temperatury i fazy rozwoju róży.

Pośpiechowatość – guzikowatość róż
Rośliny na miejscu stałym wytwarzają kilka słabo rozwiniętych liści i małe róże bez wartości handlowej. Przyczyną jest sadzenie zbyt starej rozsady lub też zahamowanie roślin we wzroście po posadzeniu rozsady.

Niedorozwój róż, jasna barwa, zniekształcenia i purpurowe przebarwienia
Róże słabo wyrośnięte, o jasnej barwie często luźne powstają w skutek zbyt małego nawożenia azotem, a w skutek skrajnego niedoboru składników pokarmowych i niskiego pH powstają róże niekształtne z przebarwieniami antocjanowymi w centralnej części.

Brązowienie pączków

Jest to zaburzenie fizjologiczne występujące przy dużej wilgotności gleby i wysokiej temperaturze powietrza. Powstaje ono najprawdopodobniej w skutek dużej transpiracji liści i odciągnięcia wody z innych części rośliny. Należy unikać nadmiernego nawożenia azotem.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl, fot. sxc.hu

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny paliw spadają, ale czy to koniec dobrych wiadomości?

Po raz pierwszy od października 2024 roku kierowcy mogą odetchnąć z ulgą – ceny paliw znacząco spadły, a olej napędowy kosztuje mniej niż sześć...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics