Najczęstsze wady i zaburzenia wzrostu róż brokułów

Róża luźna, rozpierzchła
W takiej róży różyczki są luźno ułożone, nie przylegają do siebie. Struktura pączków w poszczególnych różyczkach jest również luźna. Róże takie powstają w skutek starzenia się roślin, zewnętrznych warunków stresowych, małego nawożenia azotem i braku wody.

Przerastanie liśćmi
Pomiędzy poszczególnymi różyczkami w róży wyrastają małe listki. Taka sytuacja wynika z niecałkowitego przejścia z fazy wegetatywnej do generatywnej, co jest wynikiem zbyt wysokiej temperatury po zawiązaniu róży.

Wykwitanie pączków w róży
Część kwiatów w róży wykwita. Jest to skutkiem nierównomiernego tworzenia się pączków w róży. Wykwitanie poszczególnych pączków w róży jest powodem opóźniania zbioru.

Deformacje róży i nierównomierny rozwój pączków

Deformacje róż występują najczęściej przy uprawie letniej i zależy od okresu wysokiej temperatury i fazy rozwoju róży.

Pośpiechowatość – guzikowatość róż
Rośliny na miejscu stałym wytwarzają kilka słabo rozwiniętych liści i małe róże bez wartości handlowej. Przyczyną jest sadzenie zbyt starej rozsady lub też zahamowanie roślin we wzroście po posadzeniu rozsady.

Niedorozwój róż, jasna barwa, zniekształcenia i purpurowe przebarwienia
Róże słabo wyrośnięte, o jasnej barwie często luźne powstają w skutek zbyt małego nawożenia azotem, a w skutek skrajnego niedoboru składników pokarmowych i niskiego pH powstają róże niekształtne z przebarwieniami antocjanowymi w centralnej części.

Brązowienie pączków

Jest to zaburzenie fizjologiczne występujące przy dużej wilgotności gleby i wysokiej temperaturze powietrza. Powstaje ono najprawdopodobniej w skutek dużej transpiracji liści i odciągnięcia wody z innych części rośliny. Należy unikać nadmiernego nawożenia azotem.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here