Natura 2000 a budownictwo

Czy można postawić dom na obszarze Natura 2000? Jak czytamy na www.styl-zycia.ekologia.pl, "dynamiczny rozwój miast powoduje, że człowiek coraz częściej zapomina o otaczającej go przyrodzie. Tym bardziej wydaje się być konieczne prowadzenie określonych działań prawnych czy kampanii społecznych, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej osób, które niestety w znacznej mierze mają obojętny stosunek do środowiska.

Liczne ramy prawne, ustawy

W kontekście ochrony środowiska dla osób, które pragną postawić dom na obszarze Natura 2000 jest to nie lada wyzwanie. Jednak harmonijne współistnienie zielonej architektury wraz z otoczeniem jest możliwe.

Budowa domu na terenie Natura 2000 lub w jej sąsiedztwie będzie wymagać kilku koniecznych działań od inwestora. Konserwator przyrody może zażyczyć sobie przygotowania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej, w której organ upoważniony do jej wydania (wójt, burmistrz, prezydent miasta) potwierdzi jako legalne realizowanie inwestycji w danej lokalizacji.

Jak budować?

Istotne znaczenie ma też architektura. Wybierając projekt domu powinno się wziąć pod uwagę stopień wpływu inwestycji na stan przyrody (…).

Projekty domów przyjaznych naturze charakteryzuję się głównie rzutami budynków w kształcie wydłużonego prostokąta. Ich dachy są bardzo proste o kącie nachylenia nie mniejszym niż 35°. Najczęściej są dwuspadowe, zaś czterospadowe mają długość kalenicy przekraczającą 1/3 długości całego dachu. Okna bywają niewielkie, często z podziałem na mniejsze kwatery. Całości dopełniać mogą detale w klimacie rustykalnym: drewniane słupki, balustrady, okiennice i ganki.

Domy ekologiczne w szczególny sposób współgrają z cennymi przyrodniczo obszarami, co pozwala również na stosowanie nowoczesnych technologii takich jak technologia szkieletu prefabrykowanego. Cechą tego rodzaju zastosowań jest lekka i zarazem energooszczędna konstrukcja. Ponadto nowoczesne budownictwo przyjazne dla środowiska może także nawiązywać do stylizacji regionalnych, doskonale komponując się z naturalnym krajobrazem przyrodniczym.

– W związku z tym, że obszary Natura 2000 zajmują znaczną cześć naszego kraju bo 1/5 powierzchni, nie mogliśmy pozostać obojętni na potrzeby inwestorów i idące za tym dyrektywy unijne. Projekty domów z Kolekcji Natura to nie tylko nieinwazyjny styl architektoniczny, ale ekologiczny budulec, jakim jest drewno. – dodaje Monika Baran specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON".

Redakcja AgroNews
fot sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here