Naukowcy opracowali urządzenie, które zwalcza chwasty bez środków chemicznych

Dzięki finansowanej przez UE inicjatywie opracowano skalowalną i zrównoważoną, wykorzystującą energię elektryczną alternatywę dla herbicydów wykorzystywanych do zwalczania chwastów.

UbiqutekGlide, odchwaszczanie, herbicyd, organiczne, rolnictwo, energia elektryczna, zwalczanie chwastów, zrównoważone

Wraz ze wzrostem globalnej populacji nasila się także potrzeba zwalczania chwastów w celu ochrony rolnictwa i infrastruktury, a także ze względów estetycznych. Rynek ten jest obecnie zdominowany przez producentów herbicydów, jednak w związku z obawami wynikającymi z wpływu herbicydów na środowisko i zdrowie człowieka, są oni pod stałą presją wywieraną przez wymagania prawne i organy kontrolne.

Projekt UbiqutekGlide podjął to wyzwanie, opracowując technologię przyjazną dla środowiska, którą można zintegrować z istniejącym wyposażeniem rolniczym, aby skutecznie zwalczać chwasty rosnące między uprawami bez konieczności wykorzystania środków chemicznych. Dzięki temu uprawiane rośliny wydają prawdziwie organiczne plony. Inicjatywa ta wykorzystała zarówno nowe, jak i już istniejące technologie, tworząc gotowy do wprowadzenia na rynek produkt dla przemysłu rolniczego.

Nowe podejście

Wykorzystanie energii elektrycznej do zwalczania chwastów nie jest nowym pomysłem, lecz wcześniejsza technologia była niewygodna, droga i niebezpieczna, dlatego nigdy się na dobre nie przyjęła. W odróżnieniu od niej, technologia UbiqutekGlide jest bezpieczna, prosta i niedroga.

„Nasza technologia wygotowuje chwasty od wewnątrz, począwszy od korzeni aż po części naziemne, aby rozwiązać różnej natury problemy z jakimi wiąże się zachwaszczenie różnych upraw”, mówi James Holdgate, koordynator projektu i prezes firmy Ubiqutek, MŚP prowadzącego działalność na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Badacze wykorzystali nowoczesną elektronikę, by zminiaturyzować swoją technologię, tworząc platformę do odchwaszczania wykorzystującą ugruntowaną wiedzę fachową w zakresie obserwacji, dzięki której potrafi dostrzec i wyeliminować chwasty bez uszkadzania roślin uprawnych.

„Ponieważ wykorzystanie herbicydów jest prawnie zakazane i niektóre chwasty stają się na nie coraz bardziej odporne, dzięki UbiqutekGlide rolnicy nadal będą mieli możliwość odchwaszczania swoich upraw”, wyjaśnia Holdgate.

Współpraca z hodowcami pozwoliła naukowcom przeprowadzić 3-letnie, strukturalne badanie polowe, w ramach którego sprawdzano długoterminową skuteczność zwalczania chwastów i opracowano odpowiedni prototyp mechanicznego układu elektrod. Zespół przeprowadził też analizę dokumentacji, w ramach której porównał alternatywne metody zwalczania chwastów.

Taniej i lepiej dla środowiska

Opracowane w ramach projektu urządzenie jest dziesięciokrotnie mniejsze, lżejsze i tańsze od wcześniejszej technologii.

„Jest wyposażone w szereg funkcji bezpieczeństwa, dzięki którym może zostać wprowadzone na rynek na skalę masową, a zasilać je można bezpośrednio z traktora lub akumulatora, co gwarantuje jego kompatybilność zarówno z istniejącymi platformami odchwaszczania jak i autonomicznymi robotami rolniczymi nowej generacji”, opisuje Holdgate.

UbiqutekGlide to organiczna technologia, która nie wykorzystuje wody, może być zasilana przez odnawialne źródła energii i nie wymaga przygotowania gleby, dlatego ogranicza emisję dwutlenku węgla i erozję gleby, umożliwiając prowadzenie zrównoważonych praktyk rolniczych.

Jak twierdzi Holdgate: „Rolnicy będą mogli utrzymać dotychczasową produktywność, a konsumenci skorzystają z niedrogiej żywności uprawianej bez stosowania herbicydów. Tym samym ochronimy środowisko przed toksycznymi związkami chemicznymi zanieczyszczającymi glebę, wodę i powietrze”.

Projekt przyniesie rolnictwu korzyści w postaci skutecznego zwalczania chwastów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych. Umożliwi też ograniczenie wykorzystania herbicydów przez tę gałąź przemysłu i zastąpi je organicznym procesem, który pozwala utrzymać poziom wilgotności gleby, nie wpływa na zawartość składników odżywczych i podnosi wydajność plonów.

„Technologia ta może być także wykorzystana w rolnictwie do celów innych niż odchwaszczanie, np. do przerywania, aby jeszcze bardziej podnieść wydajność upraw”.

Źródło: Cordis EU

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,953ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE