Nawadnianie precyzyjne na pomoc zasobom wodnym

Coraz poważniejsze niedobory wody zwracają uwagę na konieczność stosowania bardziej przemyślanej gospodarki wodnej w sektorze rolnym. W odpowiedzi na to wyzwanie, w ramach europejskiej inicjatywy powstaje system nawadniania precyzyjnego.

 

\"\"
 

Wodę można oszczędzać, nie nawadniając gruntów nieuprawnych, dopasowując częstotliwość nawadniania do rzeczywistego zapotrzebowania roślin na wodę oraz optymalizując wartość ekonomiczną wody stosowanej do nawadniania. Każde z tych podejść można osiągnąć metodą nawadniania precyzyjnego.

W projekcie OPIRIS (Online professional irrigation scheduling expert system) powstał specjalistyczny system oparty na wynikach uzyskanych w ramach trzech poprzednich projektów. System dostarcza informacje z czujników i dopasowuje je w oparciu o bazę danych, by następnie podejmować decyzje na podstawie zaoszczędzonej wody i energii.

Bezpośrednie korzyści obejmują oszczędność wody, zwłaszcza tam, gdzie tradycyjnie stosowana ilość wody rocznie przekracza średnie zapotrzebowanie roślin uprawnych na wodę. System pozwoli także zaoszczędzić energię i siłę roboczą potrzebne do przepompowania i rozdystrybuowania wody.

Czytaj także:
Można już składać wnioski na inwestycje na obszarach OSN

Pośrednie korzyści projektu OPIRIS obejmują z kolei redukcję wymywanego nawozu ze strefy korzeni roślin. Projekt poprawi także dostępność wody i nawozu dla roślin i obniży poziom skażenia podziemnych formacji wodonośnych agrochemikaliami.

Inicjatywa dostarczy także informacji na temat lokalnej hydrodynamiki gleby oraz głębokości i codziennej absorpcji wody przez korzenie. Pozwoli również uzyskać dane na temat bieżącego rozwoju i wzrostu upraw.

Dzięki projektowi OPIRIS powstanie bliższa więź między rolnikiem a jego systemem produkcji. Pozwoli to rolnikowi zrozumieć równowagę wodną i składników pokarmowych w obrębie systemu wodno-glebowo-roślinnego, pozwalając uzyskać większą spójność zbiorów w postępujących latach.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: Cordis

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics