Resort rolnictwa: zmiany w obrocie ziemią nie naruszą prawa dziedziczenia

W projekcie ustawy dotyczącej obrotu ziemią nie ma regulacji, które naruszają prawa dziedziczenia – zapewnił w Sejmie wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

 

\"rolnictwo,

 

Babalski odpowiadał wczoraj na pytanie Jana Łopaty, posła PSL, o kwestie związane z projektowanymi zapisami dotyczącymi obrotu ziemią. Łopata pytał, czy propozycja ustawy nie prowadzi do nacjonalizacji ziemi rolnej przez Agencję Nieruchomości Rolnych i czy nie narusza przepisów konstytucji.

– Rolnik, sporządzając przed  śmiercią testament lub zapis testamentowy, nie będzie pewny, czy jego ziemia trafi w ręce spadkobiercy  jako ojcowizna, czy zostanie znacjonalizowana,  upaństwowiona. W taki sposób prawo własności staje się de facto jedynie prawem dożywocia. W związku z tym mam pytanie: W jaki sposób (…) zostanie zabezpieczone to święte prawo dziedziczenia? – pytał poseł Łopata..

Babalski w odpowiedzi zapewnił, że wszystkie proponowane zmiany służyć mają urzeczywistnieniu  zasady wynikającej Konstytucji, zgodnie z którą podstawą  ustroju rolnego w Polsce są gospodarstwa rodzinne.

– Jednocześnie proponowane zmiany nie naruszają  żadnych innych praw i gwarancji konstytucyjnych – zapewnił wiceminister.

I dodał, że  projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie przewiduje regulacji, które można by uznać za naruszenie prawa dziedziczenia.

– Przepisy tej ustawy przewidują tylko, że Agencji Nieruchomości Rolnych będą przysługiwać uprawnienia, które już obecnie posiada na podstawie obowiązującej od 2003 r. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tj. prawo pierwokupu oraz prawo nabycia nieruchomości rolnej – mówił w Sejmie Babalski.

Jak wyjaśnił, przewidziany w projekcie ustawy  warunek, że nabywcą nieruchomości rolnych może  być wyłącznie rolnik indywidualny, nie będzie dotyczyć nabycia nieruchomości w wyniku dziedziczenia  oraz zapisu windykacyjnego.

– Prawo dziedziczenia nie ulega w żadnym wypadku  ograniczeniu. Co więcej, do osób, które nabyły nieruchomość w wyniku dziedziczenia czy też zapisu windykacyjnego, nie będzie miał zastosowania obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego na nabytej  nieruchomości przez okres co najmniej 10 lat. – powiedział wiceminister.

Czytaj także:
Zmiany w obrocie ziemią rolną ograniczą inwestycje

Na początku stycznia ministerstwo rolnictwa opublikowało projekt ustawy "O wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa". Nowe przepisy wprowadzają  pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi.

– Projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze. Obowiązujące w tej materii przepisy prawne w żaden sposób nie przeciwdziałają spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych i nie gwarantują wykorzystania nabytych nieruchomości na cele rolnicze – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Resort chce wstrzymania sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy.

Zdaniem resortu państwowa ziemia powinna pozostać w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawową formą jej zagospodarowania powinny być trwałe dzierżawy. Ograniczenia nie będą jednak dotyczyły gruntów przeznaczonych na cele publiczne np. pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowe, obiekty sportowe oraz działek do 1 hektara.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/USDA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics