Nawałnica i przymrozki zabrały im wszystkie plony

Straty po przymrozkach na Kujawach i Pomorzu jeszcze nie oszacowane, a kolejne spustoszenia w tym regionie spowodowały grad, deszcz i wichura. Nawałnica zdziesiątkowała plony gospodarzy z kilkunastu wsi. Jak informuje TVP Info, „na wielu polach nie pozostało nic.

To była chwila, ale dla wielu rolników pozostanie w pamięci na długi czas. Nawałnica spowodowała, że część pól w gminie Kruszwica zostało zalanych i doszczętnie zniszczonych. Zasiewy skończone, a zbiorów u wielu gospodarzy po prostu nie będzie. Przykładowo, z rzepaku Macieja Imańskiego ze Słabęcina, pozostały jedynie zniszczone łodygi.

U mnie straty wynoszą 100%, nie mam nic! To był grad wielkości fasoli, na podwórku leżało go z 11 centymetrów, gdy wybiegliśmy przed dom w nocy… – opowiada.

W patowej sytuacji jest kilkudziesięciu rolników ze Słabęcina i okolicznych wsi, między innymi z Racic i Giżewa. Wielu gospodarzy nie wywiąże się z kontraktów i będzie musiało zapłacić kary za niedostarczenie towaru.

Dla nas to już koniec sezonu, jedyna roślina, która mogłaby być po tym gradobiciu zasiana na naszych polach to kukurydza, ale na to mamy czas jeszcze tylko tydzień zgodnie z terminami agrotechnicznymi – dodaje Tomasz Krzesiński

Na dodatek wielu rolników nie miało ubezpieczonych pól od gradobicia. O pechu może mówić na przykład syn Henryka Leszczyńskiego, rolnika ze Słabęcina.

Syn ubezpieczył od gradobicia 60% areału, ale grad przeszedł akurat po tych działkach nieubezpieczonych. Pieniądze wydane, ale zwrotu nie będzie. To wszystko jest jak loteria, tylko wygranych brak – przyznaje rozczarowany. Jaka jest skala strat na polach w gminie Kruszwica szacują już komisje. Wiadomo, że rolnicy mogą liczyć na wsparcie z funduszu gminy oraz na umorzenie podatku rolnego i pomoc społeczną. To jednak nie pokryje strat. Tym bardziej, że dla wielu gospodarzy to nie pierwsze szkody na ich polach w tym roku.

Pasze tutaj nie ucierpiały, więc zwierzęta jakoś przeżyją. Nie wiadomo jednak, jak przeżyją rolnicy, z czego będą żyli. Na razie nie wiemy, jak im pomóc – nie kryje Tomasz Wijaszka, sołtys Słabęcina.

Rolnicy mają straty nie tylko na polach. Gradobicie uszkodziło elewację wielu domów. Wichura zniszczyła kilka wiat, przewróciła nawet silosy.

Jestem stratny około 10 tys. zł! Dom świeżo wymalowałem, ociepliłem, grad wszystko zniszczył. A z budynku gospodarczego zwiało nam dach – opowiada Mieczysław Badyniak.

Utopione pieniądze
Po bardzo niekorzystnym pogodowo 2010 roku, warunki wegetacji roślin w tym sezonie na Kujawach i Pomorzu są bardzo trudne. W styczniu, po obfitującym w śniegi końcu ubiegłego roku, nastąpiło ocieplenie i wezbranie wód w ciekach, powodujące zalewanie pól.

Taka aura, na przemian z opadami i roztopami, utrzymywała się prawie do końca marca. W połączeniu z wodami spływającymi z południa Polski, stanowiło to ogromne zagrożenie dla terenów położonych w dolinach rzek i jezior. Na obszarach żyznych Kujaw, m.in. w pobliżu jeziora Gopła i jeziora Pakoskiego, zalane zostały nawet pola, na których dotychczas nie było tego zjawiska. Według zebranych informacji tegoroczną powodzią dotkniętych zostało ponad 20 tysięcy ha użytków rolnych. Obecnie trwa wycena strat z tytułu powodzi w 12 gminach.

Przymrozki – straty większe niż w 2007 roku

Na dodatek, w znacznej części tego województwa, wystąpiły straty związane ze złymi warunkami przezimowania – wymarznięcia, wymoknięcia i wyparzenia. Szczególnie dotknięte zostały uprawy rzepaku ozimego, truskawek i zbóż ozimych. W tym przypadku szacowanie strat trwa już w 13 gminach, a kolejnych zgłoszeń z innych gmin przybywa.

Na początku maja, na znacznym obszarze regionu, wystąpiły spadki temperatur przy gruncie nawet do – 11ºC. Spowodowało to znaczne straty w sadach, na plantacjach truskawek, rzepaku oraz w tegorocznych zasiewach buraków cukrowych, kukurydzy, warzyw i innych roślin. Zwrócono się do wszystkich gmin o dokonanie oceny sytuacji i przedstawienie informacji, która da możliwość oceny zagrożenia w skali województwa.

Jak poinformowali portal tvp.info pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, straty z powodu przymrozków wiosennych przekraczają te, które wystąpiły w 2007 roku. Na znacznym obszarze przemarznięciu uległo prawie 100 proc. kwiatów wiśni, czereśni, śliw i kwitnących w tym czasie jabłoni, a także truskawek Przewidywać więc można dużo niższe zbiory owoców i warzyw. W przypadku niektórych warzyw istnieje możliwość przesiewów, jednak to zależy od dalszego przebiegu pogody, zwłaszcza uwilgotnienia gleb. Z tytułu przymrozków komisje szacują już straty w 15 gminach, ciągle napływają jednak kolejne zgłoszenia.

Widmo suszy?
Od początku kwietnia do 12 maja, na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego zanotowano minimalną ilość opadów – poniżej 10 mm. Skutki niedoboru wilgoci w glebie są już widoczne. Sytuacja tylko trochę poprawiła się po niewielkich opadach deszczu. Eksperci nie mają więc wątpliwości – brak wilgoci wiosną, w połączeniu z trudnymi warunkami jesienią, w okresie zimy oraz po ostatnich przymrozkach, ma jeden skutek – spodziewać się trzeba dużych spadków plonów większości upraw w skali całego województwa”.

Zbiory w tym rejonie na pewno będą niższe.

Źródło: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz , TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,531ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Grzegorz Puda: Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE