Dopłaty do materiału siewnego: mija termin

Uwaga producenci rolni  – zbliża się 1 czerwca – koniec terminu na składanie wniosków o przyznanie dopłaty do materiału siewnego dla poszkodowanych przez powódź, obsunięcie się ziemi lub huragan w 2010 r.

W przypadku dopłat do materiału siewnego mających charakter pomocy de minimis w rolnictwie wnioski można składać do 25 czerwca.

Niezaprzeczalnie jednym z podstawowych czynników gwarantujących zwiększenie plonów oraz ich jakości jest wykorzystanie do siewu/sadzenia elitarnego bądź kwalifikowanego materiału siewnego. Grono producentów rolnych korzystających z dobrodziejstw stosowania materiału siewnego oraz dopłat udzielanych z tego tytułu powiększa się. Porównując początki funkcjonowania systemu wsparcia, w pierwszym roku udzielania dopłat (2007 r.) liczba złożonych wniosków oscylowała na poziomie 18,5 tys., natomiast w roku 2010 wyniosła ponad 60 tys. wniosków.

W 2011 r. do oddziałów terenowych ARR wpłynęło do końca kwietnia ponad 18,4 tys. wniosków o przyznanie dopłaty. Liczba ta jest porównywalna do analogicznego okresu roku ubiegłego. Po zakończeniu wiosennych prac polowych spodziewany jest przyrost liczby wniosków. Z tytułu dopłat do materiału siewnego ARR do końca kwietnia wypłaciła producentom rolnym ok. 15 mln zł. Kolejne płatności trafią do rolników w maju br.

Należy pamiętać, że warunkiem uzyskania dopłaty jest nie tylko zakupienie materiału siewnego, ale również jego zużycie do siewu lub sadzenia.

Źródło: Agencja Rynku Rolnego, www.arr.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here