Nicienie niebezpieczne m.in. dla zbóż i ziemniaków zagrażają całej Polsce

  Już niebawem w Polsce może pojawić się nowe zagrożenie m.in. dla ziemniaków, buraków cukrowych, zboża, kukurydzy i warzyw. PIORIN wydał właśnie komunikat, z którego wynika, że niebezpieczne nicienie mogą zasiedlić obszar całej Polski.

  rolnik, rolnictwo, ziemniaki, kukurydza, szkodniki, nicienie, Guzak amerykański

  Guzak amerykański (Meloidogyne chitwoodi) jest nicieniem, którego żywicielami są jedno- i dwuliścienne rośliny zielne, w tym ziemniaki, różne gatunki warzyw (pomidor, fasola, groch, marchew, skorzonera i inne), cebulowe rośliny ozdobne, burak cukrowy, zboża, trawy, kukurydza, lucerna i różne rośliny dziko rosnące. Gatunek dotychczas został stwierdzony w Afryce (Mozambik, RPA), Ameryce Północnej (Kanada, Meksyk, USA), Ameryce Południowej (Argentyna) oraz kilku krajach europejskich (Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Portugalia, Turcja, Wielka Brytania).

  Guzak amerykański w Szwecji

  W Szwecji gatunek ten po raz pierwszy został stwierdzony we wrześniu 2017 na roślinach ziemniaka uprawianych na południu kraju, z przeznaczeniem do produkcji skrobi. Badania próbek gleby z pola, gdzie stwierdzono porażone rośliny oraz dwóch innych pól używanych przez tego samego rolnika wykazały obecność guzaka amerykańskiego na wszystkich trzech polach. Gatunek ten rozprzestrzenia się na większą odległość wraz z porażonym materiałem roślinnym – roślinami do sadzenia, bulwami ziemniaka, cebulami roślin ozdobnych, a także  wraz z podłożem.

  Zagrożony obszar całej Polski

  Ocena przeprowadzona przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w 2016 r. wykazała, że gatunek ten może zasiedlić potencjalnie obszar całej Polski. Stwierdzenie występowanie nicienia w Szwecji – kraju położonym na północ od Polski zdaje się potwierdzać wnioski odnośnie możliwości rozwijania się szkodnika w naszym kraju.

  Redakcja AgroNews, fot. PIORiN

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here