Nie czekać z wykonaniem pierwszego oprysku w burakach cukrowych

Zwalczanie chwastów dwuliściennych jest najbardziej skuteczne, gdy następuje w fazie liścieni, niezależnie od stanu rozwojowego rośliny chronionej – przypominają eksperci z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ.

 

\"rolnictwo,

 

Doradcy przypominają, że nie należy zwlekać z wykonaniem pierwszego oprysku. 

– Plantatorzy często z nieuzasadnionej obawy o uszkodzenie buraków czekają zbyt długo z wykonaniem  pierwszego oprysku, a w tym czasie chwasty osiągają już fazę 1 lub 2 par liści właściwych – wyjaśniają doradcy LIZ.

Opóźnienie oprysku skutkuje zwiększeniem odporności chwastów na mniejsze ilości preparatów, a tym samym zmusza do zastosowania na 1 ha łącznie w całym cyklu ochrony plantacji większej ilości substancji aktywnej.

W wielu rejonach kraju gleba jest teraz wilgotna. Dzięki temu działanie preparatów zawierających substancje aktywne działające przez glebę będzie skuteczniejsze.

Z kolei dr inż. Wojciech Miziniak z Instytutu Ochrony Roślin zwraca uwagę, że podczas wykonywania zabiegów można w strukturze zachwaszczenia wyodrębnić gatunki chwastów znajdujące się w zróżnicowanych fazach rozwojowych.

– W przypadku terminowego wykonania pierwszego zabiegu nalistnego ich występowanie nie będzie miało większego znaczenia na uzyskiwaną efektywność chwastobójczą. Jeśli natomiast zabieg herbicydowy zostanie „przegapiony” lub z powodu niekorzystnych warunków pogodowych wykonany później (opady, silne wiatry), to udział tych gatunków będzie znaczący i wpłynie na zmniejszenie skuteczności zastosowanych preparatów. W takich sytuacjach rolnicy mają do wyboru kilka rozwiązań. W pierwszym przypadku będzie to zwiększenie dawki herbicydu, dodanie adiuwantów lub przyspieszenie terminu wykonania kolejnego zabiegu. Innym sposobem zwalczania „przerośniętych” chwastów jest dostosowanie aplikowanej substancji czynnej do ich fazy – wyjaśnia dr inż. Wojciech Miziniak.

Więcej informacji o doborze herbicydów zalecanych do ochrony plantacji buraka cukrowego znajduje się w artykule dr. inż. Wojciecha Miziniaka: Jak chronić uprawę buraków cukrowych przed chwastami? Porady eksperta

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Dag Terje Filip Endersen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here