Nie mamy dobrych wieści dla hodowców drobiu

Popyt na mięso drobiowe wciąż jest niedostateczny, co negatywnie wpływa na ceny żywca drobiowego. Według MRiRW w sierpniu przeciętna cena skupu kurcząt w Polsce była niższa o 8,0% r/r (vs -7,4% r/r w lipcu).

Pogłębia się skala spadków cen skupu indyków. W sierpniu były one tańsze o 15,5% r/r po spadku o 12,7% r/r w lipcu. Mimo że czerwiec przyniósł, pierwszy od grudnia’19, wzrost wolumenu sprzedaży zagranicznej mięsa i podrobów drobiowych (+2,1% r/r vs -11,9% r/r w kwietniu i -5,2% r/r w maju), to wciąż jej wartość była niższa o 11,7% r/r (dane MinFin i Eurostatu).

Hongkong zniósł zakaz eksportu drobiu

Niekorzystne dla drobiu są spadki cen trzody chlewnej

Szansą na większy wzrost sprzedaży zagranicznej drobiu jest uzyskanie przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków, umożliwiające wznowienie wysyłek polskiego drobiu m.in. na rynek chiński. Niekorzystnym czynnikiem dla rynku drobiu są z kolei prawdopodobne spadki cen trzody chlewnej w najbliższych tygodniach, związane z ASF w Niemczech. Ryzyko dla wzrostu stanowi możliwość ograniczenia uboju rytualnego (jedynie dla potrzeb związków religijnych), związane z propozycją projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt, a także rosnąca konkurencja na rynkach międzynarodowych.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych PKO Bank Polski SA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie dla producentów świń – złożono 228 wniosków

Od 2 do 15 lipca 2022 r. można się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie w ramach „Nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE