Niedziela: rząd ukrywa prawdę o skutkach ASF

Ukrywanie skutków rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa ASF zarzuciła rządowi posłanka PO Dorota Niedziela. Jej zdaniem PiS nie radzi sobie w walce z chorobą i przyczynia się do upadku tysięcy polskich gospodarstw.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, produkcja trzody chlewnej, Dorota Niedziela, PO, Jan Krzysztof Ardanowski,

– ASF w kampanii wyborczej jest ukrywany jak Macierewicz. A ta choroba to jeden z największych problemów polskiej wsi – mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej posłanka PO Dorota Niedziela.

ASF coraz bliżej zagłębia trzody chlewnej

Zdaniem Niedzieli, zagrożona jest cała produkcja trzody chlewnej w Polsce. Wirus ASF rozprzestrzenia się w stronę w stronę tzw. zagłębia trzody chlewnej, czyli województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. W tych trzech regionach znajduje się 67 proc. pogłowia świń w Polsce.

– Chcę tylko przypomnieć, że w woj. kujawsko-pomorskim zagęszczenie świń na 100 ha wynosi 73 sztuki, w woj. łódzkim – 66 sztuk, a w Wielkopolsce – 140 sztuk – wyliczała posłanka PO.

Przytoczyła też dane, z których wynika, że na Podlasiu, gdzie choroba jest najbardziej rozprzestrzeniona, zagęszczenie to wynosi 15 zwierząt na 100 ha.

– Co będzie, jeśli choroba dotrze do największych ośrodków hodowli trzody chlewnej, skoro PiS nie radzi sobie z wyeliminowaniem wirusa przy tak niewielkim zagęszczeniu – pytała Niedziela.

Bioasekuracja tylko na papierze

Posłanka zwróciła też uwagę na nieskuteczność programu bioasekuracji.

– Bioasekuracja to program na papierze. Do sierpnia 2018 roku tylko 13 tys. gospodarstw zostało poddanych kontroli w zakresie spełniania wymogów bioochrony. A do sprawdzenia jest jeszcze 230 tys. chlewni – wyliczała posłanka.

Zauważyła, że wynika to z problemów, z jakimi boryka się inspekcja weterynaryjna. Chodzi przede wszystkim o braki kadrowe i finansowe.

– Niedofinansowanie i braki kadrowe powodują, że inspekcja jest niewydolna. Natychmiast jest potrzebnych 500 lekarzy weterynarii – powiedziała Niedziela.

60 tys. świń poszło pod nóż

Dorota Niedziela przytoczyła również dane, z których wynika, że w związku z wirusem ASF od 2016 roku zabito ponad 60 tys. świń. W 2015 roku wybito 57 świń, w 2016 r. było to już 3227. W 207 roku liczba ta wzrosła do 8057 zwierząt. Natomiast w pierwszym półroczu 2018 roku zabito 7227 świń. Do tego należy doliczyć 40 tys. sztuk zdrowych zwierząt zutylizowanych w ramach wymogów bioasekuracyjnych.

– Wirus zbiera żniwo. Masowo są likwidowane gospodarstwa, ale o tym PiS w kampanii wyborczej nie mówi. W samym powiecie bialskim zniknęło 1300 gospodarstw. PiS ukrywa problem ASF w kampanii wyborczej – oburza się Niedziela.

Pakiet Hogana do zwrotu

Posłanka zarzuca rządowi także to, że nie radzi sobie też z wykorzystaniem środków z „pakietu Hogana”. Hodowcy poszkodowani w wyniku ASF mieli otrzymać wsparcie w wysokości 9,3 mln euro.

– Już dziś wiadomo, że te pieniądze nie trafią do rolników, a zostaną zwrócone Unii Europejskiej. To przykład kompromitacji rządu. Oni nie umieją nawet wydać pieniędzy – mówiła posłanka.

Postulaty PO

W związku z trudną sytuacją związaną z ASF, PO domaga się szybkiej realizacji skutecznych działań w zwalczaniu wirusa, natychmiastowego kadrowego i finansowego wsparcia inspekcji weterynaryjnej, zwiększenia liczby laboratoriów krajowych oraz skutecznej redukcji dzików. Żąda także zwrotu całości kosztów poniesionych przez hodowców na spełnienie wymogów bioasekuracji.

Kamila Szałaj, fot. Facebook/PlatformaNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Egipt skupuje ukraińską pszenicę. Po jakiej cenie?

Według operatorów rynku egipska państwowa agencja zamówień żywności GASC zakontraktowała we wtorek (16.04.2024) w trakcie przetargu 120 000 ton pszenicy pochodzącej z Ukrainy. Zakup dotyczył...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics