Niemcy chcą wprowadzenia zakazu importu na rosyjskie zboże

CDU/CSU naciska w Bundestagu na zaostrzenie sankcji wobec Rosji i Białorusi i chce wprowadzenia całkowitego zakazu importu wszystkich produktów rolno-spożywczych – podaje euractiv.pl

Niemcy chcą wprowadzenia zakazu importu na rosyjskie zboże

Klub CDU/CSU w Bundestagu wezwał wczoraj (22 kwietnia) do wprowadzenia krajowego zakazu importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi w celu osłabienia rosyjskiej gospodarki wojennej.

Albert Stegemann, ekspert ds. rolnictwa w CDU, stwierdził w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA, że Rosja finansuje swoją wojnę przeciwko Ukrainie właśnie z takiego eksportu.

– Trzeba temu zapobiec. Wyższe cła na rosyjskie zboże nie wystarczą – podkreślił.

Poparcie w sondażach dla CDU wzrosło do 31 proc., co obudziło w chadekach nadzieje na przejęcie władzy.

Obecnie rządząca trójpartyjna koalicja, składająca się z SPD, Zielonych i liberałów z FDP, cieszy się podobnym poparciem (33 proc.).

W ostatnich tygodniach szef CDU Friedrich Merz wielokrotnie wzywał do przedterminowych wyborów.

Dzięki tej propozycji CDU zajmuje się jednocześnie dwoma tematami swojej kampanii. Po pierwsze zakaz importu odzwierciedla twarde stanowisko wobec Rosji, ponieważ partia twierdzi, że socjaldemokraci byli w przeszłości zbyt ulegli wobec Władimira Putina i nie robią wystarczająco dużo, aby wesprzeć Ukrainę.

Ponadto CDU, podobnie jak inne partie członkowskie Europejskiej Partii Ludowej, po fali protestów rolników w całej UE kładzie większy nacisk na problemy sektora rolniczego.

Perspektywa Unii Europejskiej

Komisja Europejska przewiduje, że cła spowolnią stale rosnący import rosyjskich produktów rolnych, a jednocześnie argumentuje, że nie są to sankcje. Do tej pory UE unikała ograniczeń w handlu żywnością i nawozami, aby nie zakłócać światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Z drugiej strony podczas debaty 12 marca większość europosłów opowiedziała się za całkowitym zakazem importu rosyjskich produktów rolno-spożywczych do UE.

Nie jest jednak jasne, czy jednostronne środki krajowe sugerowane przez CDU są zgodne z prawem w oczach Komisji. W lutym Łotwa zdecydowała się na pierwszy krok i obecnie odmawia importu, co skłoniło KE do zbadania sprawy. Takie ograniczenia handlowe zostały wcześniej uznane za niezgodne z prawem.

Podczas gdy Łotwa w okresie od lipca do grudnia 2023 r. importowała ponad 260 tys. ton zboża z Rosji, Niemcy kupiły tylko 3700 ton.

– My w Niemczech i Europie nie jesteśmy zależni od rosyjskiego zboża – podkreślił Stegemann.

W swoim wniosku, który prawdopodobnie będzie w czwartek przedmiotem debaty w Bundestagu, CDU i CSU wzywają rząd do przygotowania się do ewentualnego zakazu importu, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia na szczeblu UE.

Autor Kjeld Neubert | EURACTIV.de | Tłumaczenie Kinga Basińska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics