Nieproszony szkodnik szturmuje budynki gospodarskie

W ostatnim czasie odnotowuje się liczne przypadki wchodzenia do pomieszczeń gospodarskich i budynków mieszkalnych dorosłych osobników wtyka amerykańskiego  – poinformował Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.

Wtyk amerykański, IOR

Wtyk amerykański – nieproszony gość

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) to duży owad należący do pluskwiaków, podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Osiąga prawie 2 cm długości, a cechą charakterystyczną są rozszerzone golenie trzeciej pary nóg. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, do Europy został zawleczony w 1999 roku, a w Polsce po raz pierwszy stwierdzono go w 2007.

Od tego czasu znacząco poszerza swój zasięg i co roku stwierdzany jest na nowych stanowiskach, niekiedy w dużej liczebności. Larwy i dorosłe żerują wysysając soki z dojrzewających szyszek różnych drzew iglastych (głównie sosen) powodując ich niedorozwój. Zimują osobniki dorosłe w różnego typu kryjówkach, dlatego jesienią często wchodzą do budynków – wyjaśnia Instytut.

Instytut uspokaja, że owady te są niegroźne, choć udokumentowano przypadek ukąszenia (ukłucia) człowieka przez wtyka amerykańskiego, co niekiedy zdarza się także innym gatunkom roślinożernych pluskwiaków.

Redakcja AgroNews, źródło: IOR PIB w Poznaniu, fot. IOR

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + 9 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE