Jakie będą ceny wieprzowiny w 2020 roku?

Rosnący eksport i spadek światowego pogłowia świń powinny zapewnić wysokie ceny wieprzowiny w 2020 roku – prognozuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

trzoda chlewna, świnie, Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

W większości krajów unijnych ceny tuczników są stabilne i podążają za stabilnym trendem, jaki obserwujemy na niemieckim rynku. Jednakże, jak zwraca uwagę Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, w ostatnich tygodniach notowaniach ISN w Danii cena stopniowo wzrasta ze względu na coraz większe zamówienia eksportowe. Wzrost duńskiego eksportu spotkał się z mniejszą produkcją żywca, co ma swoje odbicie w rosnących cenach. Od pięciu tygodni cena tusz duńskich tuczników w skupie wzrosła o 13 centów, podczas gdy ceny w Niemczech i Holandii pozostają niezmienione od ponad dwóch miesięcy.

– Nawet krótszy ubiegły tydzień ubojowy nie wywołał w Niemczech presji cenowej. W notowaniach VEZG dniu 30/10/2019 cena została utrzymana na poziomie 1,85 euro/kg (wbc) – wylicza KZP-PTCH.

W Hiszpanii sezonowo po okresie wakacyjnym ceny znacznie spadały ze względu na dużo mniejszą konsumpcję wieprzowiny. W tym roku spadek ten jest znacząco mniejszy. Na przestrzeni pięciu ostatnich tygodni ceny zmniejszyły się tylko o 5 centów. Rok wcześniej spadek ceny w tym samym okresie wyniósł 14 centów.

Światowy rynek wieprzowiny w 2019 r. przyniósł poprawę opłacalności dla producentów unijnych.

– Wysokie ceny wieprzowiny prawdopodobnie utrzymają się również w przyszłym roku, w którym zapowiadany jest rosnący eksport przy spadku światowego pogłowia świń o 10 proc. – przewiduje KZP-PTCH.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here