Nieznaczne wahania cen zbóż

W 2012 r. sezonowy spadek cen zbóż w okresie żniw był mniejszy niż rok wcześniej – informuje Agencja Rynku Rolnego.

Od połowy sierpnia ceny pszenicy konsumpcyjnej nieznacznie wzrosły, a ceny żyta konsumpcyjnego i jęczmienia paszowego ulegały nieznacznym wahaniom. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 03-09.09.2012 r. średnia cena pszenicy konsumpcyjnej kształtowała się na poziomie 942 zł/t, tj. o 1,2% wyższym niż w poprzednim tygodniu i o 3% wyższym niż miesiąc wcześniej.

Jednocześnie ziarno to było o 15% droższe niż w porównywalnym okresie 2011 r. Za żyto konsumpcyjne przeciętnie płacono 707 zł/t, tj. o 2,7% więcej niż tydzień wcześniej, ale o 3% mniej niż przed miesiącem. W porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. zboże to było o 13% tańsze.

Cena jęczmienia paszowego średnio w kraju wynosiła 802 zł/t, tj. o 0,7% mniej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 2% niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 16% wyższa niż przed rokiem.

Przeciętna cena skupu kukurydzy obniżyła się do 954 zł/t, tj. o 0,8% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ziarno to było o 6% droższe niż przed miesiącem i o 4% droższe niż rok wcześniej.

Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu
Źródło: Agencja Rynku Rolnego,
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here