\”Nikt o to nie prosił, nikt tego nie chce\”. EuropaBio zadowolona z głosowania PE ws. GMO

– „Cieszymy się z odrzucenia przez Parlament Europejski propozycji Komisji Europejskiej pozwalającej Państwom Członkowskim na wprowadzenie na ich terytorium zakazu stosowania produktów GM, które są bezpieczne i dopuszczone na rynek wspólnotowy na podstawie kryteriów pozanaukowych. Przyjęcie takiej propozycji nie tylko naruszałoby zasady rynku wewnętrznego oraz uderzałoby w interes rolników, ale stanowiłoby również ostrzeżenie dla każdego innowacyjnego przemysłu chcącego zainwestować w Europie” – powiedziała Leticia Gonçalves, Przewodnicząca Rady Rolno-Spożywczej EuropaBio.

\"rolnictwo,

 

EuropaBio wzywa Komisję Europejską do uwzględnienia wyników głosowania demokratycznie wybranego Parlamentu oraz wycofania szkodliwej propozycji, wynikającej z „Programu Lepszego Stanowienia Prawa”. Jest to również wspólny zarzut całego łańcucha żywnościowego i paszowego EU w stosunku do KE.

Jedynym rozwiązaniem naprawy niesprawnego systemu autoryzacji GMO jest zatwierdzanie bezpiecznych produktów w określonych ramach czasowych, tak jak jest to powszechnie praktykowane w przypadku innych kategorii produktów regulowanych prawnie.

Czytaj także:
PE odrzuca wniosek o krajowym zakazie importu GMO

„Co więcej, proponujemy, żeby KE w końcu zajęła się propozycją z 2006 r. niektórych Państw Członkowskich o ustanowienie poziomów niezamierzonej obecności (AP) GMO w nasionach, a także ustanowienia takich poziomów w ramach tzw. „rozwiązań technicznych” (TS) w żywności, co wypełni lukę prawną w tych obszarach prawnych” dodaje Gonçalves.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ferran pons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here